swietokrzyskie.info

Piątek, 14 maja 2021, Do końca roku 231 dni Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Wiadomosci

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Dodane: Milena Data: 2020-11-12 09:14:56 (czytane: 8905)  Wersja do druku

Nadchodzi dobry moment. Dlaczego? Teoria jest taka, że z jednej strony opony letnie zaczynają tracić swoje właściwości w niskich temperaturach, a z drugiej strony przy zbyt wysokich temperaturach opony zimowe szybko się zużywają.

Za nami pierwszy atak zimy, pierwsze poranne skrobanie oszronionych szyb... Aby uniknąć tłoku w serwisach, proponujemy, żeby zmienić opony w najbliższych dniach. Pamiętajmy, że jak stacje telewizyjne i radiowe ogłoszą opady śniegu, to wówczas wszyscy zaczną zmieniać opony.

Na razie nie widać zimy, ale temperatura spada w nocy i w ciągu dnia poniżej 7 stopni. Teoretycznie może się jeszcze zdarzyć ciepły tydzień. Pogoda czasem zaskakuje wszystkich. Jednak, jeśli tydzień pojeździmy na zimówkach w ciepłym okresie, to naprawdę nic się nie stanie. A rano i wieczorem tak czy siak będzie już zimno. Do tego czasem wilgotno, przez mgły i szadź tak jak w ostatnich dniach. Chłód i wilgoć to sprzyjające warunki do poślizgu dla letnich opon. Pomyśl o bezpieczeństwie swoim, swoich pasażerów oraz o innych użytkowników dróg.

Źródło: KPP w Busku-Zdroju

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

(2020-11-12 19:36:43)

Niestety w polskim prawie nie ma mowy o wieku opon, a jedynie o minimalnej wysokości bieżnika. Ba, nie ma nawet obowiązku jazdy na zimówkach. Który z kierowców wie, jak sprawdzić na oponie datę produkcji? Który to sprawdzał? No właśnie. Opona starsza niż 8 lat nie jest już w pełni sprawna, a tak naprawdę to jest już mało warta. Po prostu guma się starzeje i trzeba to brać pod uwagę, jeżdżąc na starszych oponach, że nie będą już miały tak dobrej przyczepności jak opona nowsza. Kolejna kwestia, wręcz kluczowa: ciśnienie powietrza w ogumieniu. Kto z kierowców posiada w samochodzie czujnik ciśnienia powietrza i regularnie je sprawdza? Ano właśnie. Dodam, że jak wynika z mojego wieloletniego doświadczenia, w zakładach wulkanizacyjnych opony są źle pompowane jeśli chodzi o prawidłową wartość ciśnienia, jak również manometry umieszczone na wężu do pompowania, który bywa rzucany o ziemię, też mogą wskazywać błędne wartości. Mnie osobiście nie zdarzyło się, aby napompowano mi właściwie opony. Z reguły pompują więcej niż potrzeba, czyli ciśnienie jest wyższe niż wskazuje instrukcja, do tego nie równo na danej osi. Dam przykład: jakiś samochód powinien mieć ciśnienie przód-2,2 bar, a tył 2,0 bar. Napompowano w kapciarni tak: przód 2,4, oraz 2,1, a tył 2,7, oraz 2,3. Jak myślicie, jaką samochód będzie miał przyczepność, choćby opony były najlepsze, jak ciśnienie jest za wysokie, a na dodatek w każdym kole jest inne? Jak myślicie, jak się będą te opony zużywały, jak w każdej jest inne ciśnienie? A idąc dalej amortyzatory, zawieszenie? Zatem trzeba mieć własny porządny czujnik i sprawdzać regularnie ciśnienie, czyli jak jest wszystko z ogumieniem OK, wystarczy raz na 2 miesiące, najlepiej jednak raz na miesiąc. Kupując używane opony u wulkanizatorów i na szrotach, zwracajmy uwagę na datę produkcji. Opona z pięknym, wysokim bieżnikiem, a mająca 10 czy 12 lat naprawdę jest niewiele warta, a właściwie ma wartość 0 zł, bo po prostu jest już zużyta ze względu na wiek, a niektórzy sprzedają takie coś po 80 zł i więcej za sztukę.

Nasz patronatWróć do góry