swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 20 listopada 2017, Do końca roku 41 dni Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Znów wytopią ołów w Tokarni, będzie też konferencja

Dodane: Milena Data: 2017-09-13 15:24:52 (czytane: 949)  Wersja do druku

16 i 17 września będą stały w Skansenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni pod znakiem hutnictwa. Już po raz 25. odbędzie się tam wydarzenie "Wytopki Ołowiu", które poprzedzi konferencja naukowa "Historyczne dziedzictwo świętokrzyskiego hutnictwa ołowiu i miedzi". Nie zabraknie ciekawych pokazów i warsztatów.

Piecowisko zostanie uruchomione o godz. 13:50. Odbywać będzie się w nim wytop ołowiu i bicie pamiątkowych denarów. Narratorem pokazu będzie dr Ireneusz Suliga, który opowie o "polskim wytopie ołowiu". Odbędzie się także pokaz pozyskiwania dziegciu metodą "garnek na garnku", o której opowie Grażyna Czerwińska z Muzeum Wsi Kieleckiej. Metodę pozyskiwania miedzi metodą Stanisława Łaszczyńskiego zaprezentuje etnograf Leszek Gawlik.

Wydarzeniu będzie towarzyszyło otwarcie wystawy stałej zabytkowych maszyn rolniczych "Święty Izydor wołami orze, kto go prosi to mu pomoże", które odbędzie się o godz. 12:30 w młocarni z Ogonowic. Wystawa została zorganizowana ze zbiorów własnych Muzeum Wsi Kieleckiej. Zostaną na niej zaprezentowane maszyny stosowane w XIX wiecznym rolnictwie oraz gospodarstwa chłopskich w pierwszej połowie XX wieku (młocarnie, wialnie, sieczkarnie, żniwiarki, siewniki, mechaniczne kopaczki konne). Odbędzie się również "Kiermasz sztuki ludowej", w którym weźmie udział kilkunastu twórców z Regionu Świętokrzyskiego. Wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Gnieździska oraz Korytniczanki. "Wytopki Ołowiu" potrwają do godz. 17.

Dzień wcześniej odbędzie się konferencja naukowa w dworze z Mirogonowic w Parku Etnograficznym w Tokarni pt. "Historyczne dziedzictwo świętokrzyskiego hutnictwa ołowiu i miedzi" ( w godz. 10.00 -15.00), program konferencji znajduje się na stronie www.mwk.com.pl, a wstęp na nią będzie bezpłatny, gdyż odbywa się ona w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

www.sejmik.kielce.pl

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2017-11-25, godz:

  Pińczowski Futsal I Edycja

  Rusza pierwsza Edycja "Pińczowski Futsal". Wszystkich sympatyków piłki halowej zapraszamy do wzięcia udziału w turnieju, który odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Pińczowie, zapisy potrwają do 17 listopada.  Wróć do góry