swietokrzyskie.info

Niedziela, 21 stycznia 2018, Do końca roku 344 dni Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Wiadomosci

Znów wytopią ołów w Tokarni, będzie też konferencja

Dodane: Milena Data: 2017-09-13 15:24:52 (czytane: 1390)  Wersja do druku

16 i 17 września będą stały w Skansenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni pod znakiem hutnictwa. Już po raz 25. odbędzie się tam wydarzenie "Wytopki Ołowiu", które poprzedzi konferencja naukowa "Historyczne dziedzictwo świętokrzyskiego hutnictwa ołowiu i miedzi". Nie zabraknie ciekawych pokazów i warsztatów.

Piecowisko zostanie uruchomione o godz. 13:50. Odbywać będzie się w nim wytop ołowiu i bicie pamiątkowych denarów. Narratorem pokazu będzie dr Ireneusz Suliga, który opowie o "polskim wytopie ołowiu". Odbędzie się także pokaz pozyskiwania dziegciu metodą "garnek na garnku", o której opowie Grażyna Czerwińska z Muzeum Wsi Kieleckiej. Metodę pozyskiwania miedzi metodą Stanisława Łaszczyńskiego zaprezentuje etnograf Leszek Gawlik.

Wydarzeniu będzie towarzyszyło otwarcie wystawy stałej zabytkowych maszyn rolniczych "Święty Izydor wołami orze, kto go prosi to mu pomoże", które odbędzie się o godz. 12:30 w młocarni z Ogonowic. Wystawa została zorganizowana ze zbiorów własnych Muzeum Wsi Kieleckiej. Zostaną na niej zaprezentowane maszyny stosowane w XIX wiecznym rolnictwie oraz gospodarstwa chłopskich w pierwszej połowie XX wieku (młocarnie, wialnie, sieczkarnie, żniwiarki, siewniki, mechaniczne kopaczki konne). Odbędzie się również "Kiermasz sztuki ludowej", w którym weźmie udział kilkunastu twórców z Regionu Świętokrzyskiego. Wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Gnieździska oraz Korytniczanki. "Wytopki Ołowiu" potrwają do godz. 17.

Dzień wcześniej odbędzie się konferencja naukowa w dworze z Mirogonowic w Parku Etnograficznym w Tokarni pt. "Historyczne dziedzictwo świętokrzyskiego hutnictwa ołowiu i miedzi" ( w godz. 10.00 -15.00), program konferencji znajduje się na stronie www.mwk.com.pl, a wstęp na nią będzie bezpłatny, gdyż odbywa się ona w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

www.sejmik.kielce.pl

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2018-06-15, godz:

  Zjazd Absolwentów I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju

  W dniach 15 -17 czerwca 2018r. odbędzie się IX Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju. Wkrótce szczegółowe informacje.  Wróć do góry