swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 16 lipca 2018, Do końca roku 168 dni Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Wiadomosci

Święto Broniny 2017 (foto)

Dodane: admin Data: 2017-09-14 10:42:55 (czytane: 10182)  Wersja do druku

Bronina, miejscowość rozłożona przy drodze krajowej 73 w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy powiatu miastem Busko-Zdrój była miejscem jedna z dwóch największych bitew stoczonych przez żołnierzy Wojska Polskiego w wojnie obronnej 1939 roku na obszarze dawnego województwa kieleckiego.

9 września 1939 roku 22. Dywizja Piechoty Górskiej Armii „Kraków” stoczyła tu kilkunastogodzinny krwawy bój z oddziałem wydzielonym niemieckiego VII Korpusu oraz 27. Dywizją Piechoty VII Korpusu. W walkach poległo wówczas około 200 polskich żołnierzy (pochowano ich na cmentarzu w Szczaworyżu) a ponad tysiąc dostało się do niewoli. Wydarzenie to upamiętnia pomnik Września '39. Obelisk usytuowany jest przy drodze krajowej 73 - na terenie, gdzie polscy żołnierze walczyli z hitlerowskim najeźdźcą.

bronina0009.jpg

Opiekują się nim harcerze z Hufca Busko i corocznie 9 września jest miejscem docelowym rajdu hufcowego zakończonego przypomnieniem tego wydarzenia, złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy. Drugą częścią pamięci  jest msza święta w kościele parafialnym w Szczaworyżu w hołdzie poległym w tej krwawej bitwie z procesją do zbiorowej ich mogiły na tutejszym cmentarzu nazywanej „schodami do nieba”.

Szacunek dla munduru, chwałę oręża polskiego w tej bitwie wojny obronnej września 1939 aktywnie podtrzymuje mieszkający tu  podpułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku Stanisław Kozioł - przewodniczący Koła numer 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju i aktualnie sołtys prowadzący od kilku lat sołectwo Bronina. To dzięki jego staraniom aktywizującym miejscowe środowisko i pomocy zawiązanego tu Koła Gospodyń Wiejskich przygotowana została świetlica sołecka wraz z zagospodarowanym placem wokół niej. Ozdobą placu, zwracającą uwagę jest wielkogabarytowa rzeźba "Potop" ze słynnej fontanny w Bydgoszczy. To składające się z wielu figur dzieło berlińskiego rzeźbiarza Ferdinanda Lepcke z początku ubiegłego wieku. Niemcy w roku 1943 przetopili ją na cele wojenne. Została  odtworzona w ostatnich latach w bydgoskim parku.  Autorem rekonstrukcji figur jest rzeźbiarz Michał Pronobis z Radoszyc, a ich odlewy z brązu wykonał Jacek Guzera z Kielc. Za sprawą sołtysa-pułkownika do Broniny trafiły pierwotne gipsowe wersje stanowiące dziś niesamowitą atrakcję i ozdobę tego miejsca. Wyróżnikiem sołeckiej posesji w Broninie są też – na skarpie przy krajowej 73, ustawione dwa miecze, jeden z orłem, drugi z tarczą z napisem, a obok nich armata wyprodukowana już po wojnie. Inicjatorem tej formy upamiętnienia chwały żołnierza WP września `39 był  w 75. rocznicę bitwy był sołtys, podpułkownik Stanisław Kozioł.

bronina0025.jpg

Wzorem lat ubiegłych odbyły się tu w sobotę i niedzielę (9 – 10 września)  obchody 78 rocznicy bitwy pod Broniną.

Początek uroczystościom dali harcerze Hufca Busko pod wodzą harcmistrzów Adama Gadawskiego i Teresy Leszczyńskiej swoim corocznym zawsze 9 września rajdem kończącym się pod obeliskiem. Tu złożyli kwiaty, zapalili znicze po czym dołączyli do spotkania organizowanego na placu przy świetlicy.

Hasłem przewodnim Święta Broniny 2017 było „Bronina bawi się i broni". Rozpoczęła je polowa msza święta na placu przed budynkiem świetlicy. Liturgii przewodniczył ksiądz generał Stanisław Rospodnek kapelan kombatantów diecezji częstochowskiej - w asyście dziekana dekanatu buskiego, księdza Marka Podymy, proboszcza parafii Bożego Ciała w Busku-Zdroju, księdza Mariana Janika i proboszcza parafii świętego Jakuba Apostoła w Szczaworyżu, księdza Stanisława Kondraka. Ksiądz generał wygłosił homilię, nawiązującą do kampanii wrześniowej i bitwy pod Broniną - 9 września 1939 roku. Wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, żołnierskich i stowarzyszeń a oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP Wiślica pod batutą kapelmistrza Radosława Czajki. W uroczystości udział wzięli między innymi kombatanci , żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej w stanie spoczynku, oficerowie Wojskowej Komendy Uzupełnień i Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju, harcerze Hufca Busko Zdrój, pododdział Jednostki Strzeleckiej Nr 2130 z Kazimierzy Wielkiej,  władze samorządowe miasta i gminy Busko, powiatu buskiego ze starostą Jerzym Kolarzem (mieszkańcem Broniny), burmistrzem Waldemarem Sikorą i przewodniczącą Rady Miejskiej Justyną Nurek na czele, liczna grupa mieszkańców sołectwa i okolic. W programie imprezy znalazło się kolejno wręczenie honorowego tytułu Zasłużony dla Broniny oraz Pierścienia Złotego Orła.                                                                                


bronina0026.jpg

Kapituła Kółka Rolniczego wyróżniła najlepszego, najbardziej aktywnego mieszkańca Broniny przyznając tytuł „Zasłużony dla Broniny 2017” Stanisławowi Stępniewskiemu.

Koło numer 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju honoruje corocznie osoby wyróżniające się aktywnością społeczną, postawą obywatelską, szacunkiem dla munduru i tradycji Wojska Polskiego ustanowionym za sprawą członków tego koła Pierścieniem Złotego Orła. Jego pomysłodawcą i orędownikiem jest właśnie pułkownik Stanisław Kozioł, który w tym roku decyzją kapituły otrzymał  to odznaczenie z numerem kolejnym 10. Numerem 11 uhonorowany został  Mieczysław Sas, buski przedsiębiorca, społecznik i filantrop, radny sejmiku wojewódzkiego.

„Bronina bawi się i broni" - hasło przewodnie wrześniowego Święta Broniny 2017 sprawiło, że po części oficjalnej i uroczystościach związanych z rocznicą bitwy do późnych godzin nocnych trwała doskonała zabawa dla dzieci i dorosłych, którą wspólnie przygotowali pod dowództwem sołtysa-pułkownika miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka i Koło Nr5 ZŻWP.

tekst i foto: Robert Gwóźdź

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

Były żołnierz zawodowy (2017-09-14 11:13:07)

Piękna Uroczystość upamiętniająca wysiłek Żołnierza Polskiego 1939 w obronie Ojczyzny .
Zadam tylko jedno pytanie- gdzie jest obecne Wojsko Polskie na uroczystości. Mamy przecież sławetne WKU, czy nie ma tam żołnierzy zawodowych, czy zapanowała wielka biegunka, i obawy. Dziwne czasy nastały. Wstyd, wielki wstyd Panie Pułkowniku.

Nasz patronat

Data: 2018-07-18, godz:

XXIV Lato z Chopinem

Międzynarodowy Festiwal  Pianistyczny "Lato z Chopinem" w Busku-Zdroju odbędzie się w tym roku już po raz XXIV. Będzie trwał od 18 do 27 lipca. Wróć do góry