swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 16 lipca 2018, Do końca roku 168 dni Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Wiadomosci

I Piknik Historyczny (nowe foto/video)

Dodane: admin Data: 2017-08-11 14:15:35 (czytane: 26130)  Wersja do druku

Podczas I Pikniku Historycznego zorganizowanego w Busku-Zdroju przez Buskie Stowarzyszenie 'PRO MEMORIA', mieliśmy okazje zobaczyć ciekawe inscenizacje historyczne z czasów II Wojny Światowej.

Piknik historyczny rozpoczęła Msza święta za ojczyznę, po której uczestnicy i widzowie przeszli na ul. 1 Maja gdzie rozpoczęły się inscenizacje.

inscenizacja093.jpg

inscenizacja373.jpg

Jako pierwszą mogliśmy zobaczyć "Zamach na Petersa" - inscenizację wykonania wyroku śmierci na zastępcy szefa SIPO Maksie Petersie, zwyrodnialcu, który był znany z nieludzkiego torturowania więźniów. Wykonanie tego zadania nie było proste, chociażby dlatego, że w mieście stale przebywało około 2000 uzbrojonych Niemców, chodził zawsze w towarzystwie i jak się okazało w trakcie egzekucji... nosił on kamizelkę kuloodporrną.


Po przerwie i  poczęstunku w postaci grochówki licznie zebrani widzowie wzięli udział inscenizacji Powstania Warszawskiego.

inscenizacja205.jpg

inscenizacja385.jpg

Godzina "W" to godzina, kiedy rozpoczęło się powstanie Warszawskie. Najkrwawsze w dziejach II Wojny Światowej i najbardziej tragiczne w skutkach. Pokażemy jak walczyli powstańcy, jak ludzie się jednoczyli, i jakie straszne tajemnice kryje wojna. Żywa lekcja historii.

W rekonstrukcjach uczestniczyli:

- GRH 44 Division Hoch - und Deutschmeister
- Tomaszowski Klub Miłośników Historii – Tomaszów Lubelski
-  GRH 31 Pułk Strzelców Kaniowskich  - Mszczonów.
-  Grupa Teatralna Pegaz  - Busko-Zdrój
- GRH WOLF - Warszawa.
- GRH MERGEN -  Katowice.
-  GRH Busko - Flak abteilung -  Zbigniew Wach i S-ka - Busko.
- Buskie Stowarzyszenie PRO MEMORIA
- Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet.


Zobacz video - inscenizacja Powstania Warszawskiego:

piknik_powstanie.jpg
kliknij i oglądaj

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (61)
     

Do tego co pisał chyba na fazie (2017-08-14 18:38:32)

Bez takich insynuacji pod adresem Maćka, bo Maciek poskarży się Michałowi.

Apel do tego poniżej (2017-08-14 18:10:25)

Ludzie jak już komentujecie to róbcie to chociaż na trzeźwo, bo te wasze błędy, literówki, brak składni, nie wspominając o stylu są po prostu straszne!!!

do autora wpisu Wybory samorządowe tuż tuż, jak widać kampania PS i teamu zielonego rozpoczęta. ;) (2017-08-14 10:44:51)

Wyluzuj wylali Cię z tej organizacji, że ich wszędzie widzisz ps. zjawy to poiczątek choroby psychicznej warto sie przebadać a mijaj rynek bo tam sa światła jedno z nich tez jest zielone zobacz jaka kampania -- w kazdym mieście ..............................

zamek (2017-08-14 07:53:23)

W Stopnicy został wykonany wyrok na na dowódcy oddziału BCH Aleksandrze Liszaju ps Tomczyk czy wiadomo .kto go wydał i dla czego?

Do :) (2017-08-13 17:18:22)

to, że 75% ludności wiejskiej przed wojną nie umiało pisać i czytać to tylko zasługa rządzących przed II WŚ, a którymi byli byli legioniści, którzy rządzili z tylnego siedzenia. Dobrze było utrzymywać naród w ciemnocie, który robił u dziedzica albo plebana mając na dniówkę równowartość 1/4 kg masła. Gigantyczne bezrobocie , brak praw obywatelskich, brak opieki zdrowotnej, przesuwanie na niższe stanowiska wojskowych, którzy ukończyli austriackie i niemieckie akademie wojskowe, a awansowanie byłych legionistów którzy nie mieli przygotowania wojskowego skończyło się tragedią we wrześniu 1939 roku.

:) jeszcze raz do trzykropka ... (2017-08-13 15:25:03)

Niemcy dobrze wiedzieli kim można w obrębie Busko - Stopnica - Tuczępy - Pacanów. 75% ówczesnej tu zamieszkującej , rolniczej ludności nie umiała pisać i czytać. A jeżeli z pozostałych 25% przeczytało coś , to zrozumiało tylko 10%. I to były piękne czasy. Dzisiaj wszystkie wieśniaki uważają, z wiedzą wszystko. :))))")))))))

:) jeszcze do trzykropka ... (2017-08-13 15:09:20)

nastawienie ludności zamieszkującej buskie okolice do członków ruchu oporu , było takie,że wydaliby Cię za kilka worków ziarna, lub jedną świnię. I jeszcze Niemca pocałowałby w rękę. TO WYJĄTKOWY W POLSCE REGION.

do ... (2017-08-13 14:56:24)

przeczytaj jeżeli znajdziesz te pozycje. całe Ponidzie było podczas okupacji zapleczem aprowizacyjnym dla Wehrmachtu. Pracować..oddać kontyngent i na przeżycie Niemcy zostawiali i zasiew. Pamiętam opowieści nieżyjących już gospodarzy, którzy chwalili lata okupacji. , bo Niemiec przyjechał i płacił jakiś grosz za jabłka ""spady (do przerobu na frontową marmoladę). Pamiętam również opowieści okolicznych, spod Buska chłopów, którzy przeklinali "leśnych" - czyli ukrywających się partyzantów (głównie AK), że wchodzili w obejścia (zagrody) i jedzenie zabierali jako kontrybucje. Chamowi wszystko jedno, kto go po łbie wali..byle miał lepiej. Cham honoru nie ma. Ma natomiast dzisiaj dotacje unijne. I po trzy samochody na podwórku, na które zapracował jako pachołek u bauera w Niemczech. ot... chamy

... (2017-08-13 11:48:42)

A co tu czytac,zaqwsze interesowalem sie troche historia i w latach 70 dopytywalem sie intensywnie rodowitych Buszczan pamietajacych osobiscie okupacje o ich wspomnienia z tamtego czasu,bylem zawiedziony brakiem sensacji,rewelacji,w ich opini zycie w Busku plynelo dosc monotonnie o zamachu na Petersa mowili bez wiekszych em,ocji,bo nie kazdy popieral taki rodzaj walki z okupantem.Obawiam sie,ze z odejsciem naocznych swiadkow tamtych dni zaczyna sie koloryzowanie,idealizowanie i tworzenie nowej historii.

:) (2017-08-13 09:21:39)

przeczytajcie baranki boże książki: Franciszka Faliszewskiego - Kartki z przeszłości i Piotra Pawliny - Podziemni żołnierze wolności.

dociekliwy (2017-08-12 21:09:33)

A czy bohaterowie egzekutorzy z 44 roku Palys z Solca i Lasak z pod Korczyna to..........bo nazwiska i miejscowosci jakies znajome:-) ..........

... (2017-08-12 19:16:08)

Peters w Busku robil to co musial nie wysilajac sie zbytnio.Zamach na niego mial pokazac Ruskim ,ktorzy byli juz w Lublinie,ze na tym terenie dzialaja struktory Panstwa Polskiego i zrobic na nich wrazenie.Podobno Zukow i Koniew byli w szoku i nie mogli wyjsc z podziwu:-) :-) :-) :-) :-) Szczesciem dla spoleczenstwa Buska,ze tego odwetu nie bylo.

Odnośnie braku represji: (2017-08-12 14:10:36)

22 czerwca 1944 roku w wyniku rosyjskiej ofensywy o kryptonimie "Bagration" wojska radzieckie i I i II Armia WP znalazły się na terenie dzisiejszej Polski. U Niemców włączono alarm - ratuj się kto może i na gwałt wywożono archiwa. Z tego powodu nie było represji bo każdy logicznie myślący wiedział, ze wojna jest przegrana. Archiwa Gestapo znajdują się w Darmstadt oczywiście nie wszystkie, bo część wraz z niektórymi funkcjonariuszami Gestapo przejęli Amerykanie w 1945 roku np. Fuchsa z radomskiego oddziału.

(2017-08-12 12:03:10)

Z ciekawości jakich zbrodni dopuścił się Peters? Tylko konkretnie proszę.

Dlaczego nie było represji, że strony niemieckiej po tym zamachu?

Czy tzw. zamachowcy mieli wcześniej kontakt z obiektem, który zlikwidowali lub z innymi służbami niemieckimi np. byli prześladowani lub współpracowali?

Towarzystwo Nienawistników Buska Zdroju do Bez przesady (2017-08-11 22:06:51)

Nie wiem jak było, ale to nie umniejsza bohaterstwa wykonawcom wyroku z 1944 r. !!! Cześć i chwałą bohaterom.
P. S. Nazwa i opis rekonstrukcji dla mnie wypływa z nazwy rozdziału
l. Wojnakowskiego Z dala od Wykusu "Zamach na Petersa"

Nasz patronat

Data: 2018-07-20, godz:

Terminarz Kina Szkatułka

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Szkatułka" w Pacanowie.
Wróć do góry