swietokrzyskie.info

Piątek, 29 marca 2024, Do końca roku 277 dni Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Wiadomosci

Naukowy Dzień Dziecka w Podzamczu Chęcińskim

Dodane: Milena Data: 2017-05-24 11:58:12 (czytane: 8323)  Wersja do druku

W najbliższy weekend, 27-28 maja zapraszamy na Naukowy Dzień Dziecka, do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

Program:
27 maja(sobota)
Warsztaty:

10:00 – „Z laboratorium X – metody identyfikacji organizmów żywych”
10:45 – „Słona zapłata, czyli sól soli nierówna”
12:15– „Tajemniczy świat bryłki gleby”
13:00–„Kolorowa chemia”
13:45 – „Słona zapłata, czyli sól soli nierówna”
14:30 – „Z laboratorium X – metody identyfikacji organizmów żywych”
15:15 – „Tajemniczy świat bryłki gleby”
16:00 – „Kolorowa chemia”

28 maja (niedziela)
Warsztaty:

13:00 – „Kolorowa chemia”
14:00 – „Słona zapłata, czyli sól soli nierówna”
15:30 – „Tajemniczy świat bryłki gleby”


1checiny.jpg

"Słona zapłata, czyli sól soli nierówna”

Warsztaty prezentujące różne oblicza soli. Sól jako dobro naturalne, dawniej środek płatniczy, dziś głównie artykuł spożywczy ale także związek chemiczny powstały w wyniku reakcji kwasu z zasadą. Podczas zajęć, uczestnicy zrozumieją, że sól to nie tylko popularna przyprawa, ale także ogromna grupa związków chemicznych, znajdujących zastosowanie w życiu człowieka. Każdy uczestnik, pozna strukturę chemiczną wybranych soli np. NaCl i CuSO4, budując przestrzenne modele zaproponowanych cząsteczek. Ponad to, zwiedzający poznają praktyczne zastosowanie soli morskiej, przygotowując kosmetyk pielęgnacyjny oraz  chemiczne zastosowanie CuSO4, jako odczynnika do wykrywanie produktów białkowych.

"Tajemniczy świat bryłki gleby”
Warsztaty o charakterze doświadczalnym i eksperymentalny, w trakcie których, uczestnicy zapoznają się z budową profilu gleby i jej podstawowymi właściwościami m.in. wilgotność, kwasowość i właściwości sorpcyjne.Młodzież wykona szereg doświadczeń fizyko-chemicznych z wykorzystaniem technik stosowanych w laboratoriach, dzięki temu przekona się, że taki pospolity składnik przyrody, kryje w sobie wiele zagadek, których odkrywanie może być niezwykłą przygodą.

"Z laboratorium X – metody identyfikacji organizmów żywych”
Zajęcia biologiczne, podczas których początkujący naukowcy poznają kilka metod identyfikacji organizmów żywych na przykładzie bakterii, grzybów i kręgowców. Każdy chętny będzie mógł zebrać i zbadać odciski palców, rozpoznać tropy zwierząt czy wyizolować DNA. Zebrane informację pozwolą usystematyzować gatunki według zasad włączania ich w układ kategorii taksonomicznych.

"Kolorowa chemia"
Podczas zajęć odpowiemy między innymi na pytania, co to jest wskaźnik pH?; czy substancje codziennego użytku mogą być chemicznym indykatorem?; w jaki sposób zmieniają się kolory roztworów i dlaczego tak się dzieje?  Na warsztatach uczniowie, wykonają proste doświadczenia umożliwiające porównanie działania różnych wskaźników pH m.in.: pasków uniwersalnych, wywaru z czerwonej kapusty, oranżu metylowego czy fenoloftaleiny. Dzięki tym eksperymentom pokażemy, jak odróżnić substancję kwaśną od zasadowej oraz udowodnimy, że każdy z nas ma trochę pH.

Źródło: http://cndavinci.pl/
 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-04-10, godz: 18:00

Podwieczorek z Gwiazdą: Katarzyna Żak

Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Podwieczorek z Gwiazdą". Tym razem gościem specjalnym będzie niezwykle utalentowana artystka - Katarzyna Żak.




Wróć do góry