swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 20 listopada 2017, Do końca roku 41 dni Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała

Wiadomosci

Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów 2017 (foto)

Dodane: Milena Data: 2017-06-05 14:20:45 (czytane: 10269)  Wersja do druku

Jubileuszowa 15 edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie za nami.

Kayah, Majka Jeżowska, Krzysztof Ibisz, Monika Dryl, Duo Pasione - skrzypaczka i pianistka, które wykonają, w wersji klasycznej, największe przeboje z filmowych bajek i muzyczno-teatralno - rozrywkowa podróż w bajkowy świat zdominowała przez trzy dni 2 – 4 czerwca br. jubileuszową, 15. edycję Festiwalu Kultury Dziecięcej organizowanego przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.  Honorowym patronatem objęła tegoroczne bajkowe spotkanie pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Co roku na tej imprezie goszczą przedstawiciele (grupy muzyczne, zespoły, osoby funkcyjne z ambasadorami państw włącznie) z innego kraju europejskiego. Obecnie byli z festiwalowymi gośćmi i wykonawcami Duńczycy.

pacanow_dz_164.jpg

Imprezę zainaugurowały w piątek konkursowe Spotkania Mistrzów Teatru. Brały w nim udział najlepsze teatry dziecięce z całego kraju a oceniało prezentacje jury w składzie: Marta Hankus, Alla Maslovskaya, Mateusz Wróbel, Tadeusz Dylawerski. Uzupełnieniem tego dnia były warsztaty twórcze i animacyjne. W sobotę od godz. 9 rozpoczęły się kolejne zajęcia tematyczne dla młodych artystów - warsztaty muzyczne i teatralne. O godz. 13 rozpoczęła  się rywalizacja mistrzów muzyki, w której wystąpili  soliści w wieku 7-16 lat z całego kraju. Oceniało ich występy jury w składzie:  aktorka Teatru Narodowego w Warszawie Monika Dryl, aktorka i wokalistka Olga Bończyk, wokalista Leski czyli Paweł Leszoski. Zwieńczeniem tego festiwalowego dnia był przecudowny koncert  właśnie Moniki Dryl.      

Trzeciego dnia, w niedzielę 4 czerwca główna część festiwalu przeniosła się  na scenę plenerową usytuowaną w rynku miasteczka. W samo południe, tradycyjnie spod kościoła (bazyliki mniejszej) ruszył  bajkowy korowód, któremu przewodniczył – mający już … 84 lata - Koziołek Matołek. Po nim na rynku rozpoczęła się  gala finałowa festiwalu, którą poprowadził  Krzysztof Ibisz.   

pacanow_dz_213.jpg

Uroczystego otwarcia finałowej gali dokonali liderzy lokalnego samorządu: wójt Gminy Pacanów Wiesław Skop i przewodniczący Rady Gminy Jan Nowicki. Jak każe tradycja, przekazali dzieciom symboliczny "klucz do Koziego Grodu" i władzę nad miasteczkiem.   

Zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej Ali w Monachium oraz kiermasz domowych ciast zorganizowały Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku-Zdroju, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku-Zdroju. Jako wolontariusze przyłączyli się do szkół harcerze z Buska-Zdroju.

Złotą Podkowę 2017 – za niepowtarzalną prezentację w bajkowym korowodzie jury przyznało gospodarzom Szkole Podstawowej imienia Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie, a trzecie miejsce zdobyło Przedszkole w Pacanowie.

pacanow_dz_363.jpg

W bajową podróż zabrała ze sobą zgromadzoną publiczność Majka Jeżowska "Królowa piosenki dziecięcej", która zaśpiewała w Pacanowie swoje największe przeboje, bez trudu wciągając publiczność do wspólnej zabawy. Ponieważ aura sprawiła iż żar lał się z nieba – w zacienionej części parku tętniły dziecięcym gwarem warsztaty w czterech strefach: wiedzy, rodzica, twórczości i zabawy. Były  pokazy rzeźby w lodzie, swoimi umiejętnościami dzielił się z widzami Włoch Luigi Ciotta, iluzjonistyczny pokaz zaprezentował Piotr Denisiuk. Dla niesfornego ale dostojnego jubilata, Koziołka Matołka, który kończy w tym roku 84 lata – artystka rzeźbiarka, wyczarowała w bryle lodu przepiękny, dedykowany tort. Jubilat zaś za chóralne, całej widowni „sto lat” na swoją cześć – podziękował „wybuchową” mieszanką nagrodzoną rzęsistymi brawami. Swój kraj, kulturę, obyczaje, taniec pokazali,  zapraszając do wspólnej zabawy goście specjalni festiwalu z Danii.

pacanow_dz_364.jpg

Uczestnicy gali finałowej mogli zasmakować koziołkowych specjałów, pysznych ciast, niepowtarzalnych  ponidziańskich pierogów przygotowanych przez stowarzyszenia z terenu gminy Pacanów – z Wójczy, Żabca, Kępy Lubawskiej i innych smakowitości, jakie były na ich stoiskach kulinarnych. Na upał – najlepsza jest „Buskowianka” woda mineralna, której w obfitości na to święto dostarczyło na festiwal Uzdrowisko Busko S.A.

Na finał dynamicznie, jak zawsze zaprezentowała się Kayah kończąc koncert  bisem – utworem Testosteron !. Jak było w Pacanowie –patrz fotoreportaż.

tekst i foto: Robert Gwóźdź


 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2017-12-09, godz:

  Orkiestra w Rytmie Disco w Kielcach

  7 niepowtarzalnych koncertów, największe hale, niemal 40 000 uczestników i same gwiazdy. Zapraszamy na Orkiestra w Rytmie Disco, 9 grudnia 2017 roku w Kielcach!  Wróć do góry