swietokrzyskie.info


Czwartek, 28 marca 2024, Do końca roku 278 dni Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Wiadomosci

Za nami Regionalne Targi Pracy w Busku-Zdroju (foto/video)

Dodane: Milena Data: 2017-04-10 15:54:45 (czytane: 12716)  Wersja do druku

Za nami Regionalne Targi Pracy 2017 w Busku-Zdroju. Zainteresowanie było ogromne, swoje oferty prezentowali wystawcy z całego województwa świętokrzyskiego.

Na 72 stoiskach dostępne były oferty pracy w regionie, kraju i za granicą, informacje nt. możliwości uzyskania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz oferty kształcenia szkolnego i ustawicznego.

2017_targi_001.jpg

Osobom poszukującym pracy oferowano zatrudnienie m.in. w zawodach: izolator ścian, kasjer – sprzedawca, cieśla budowlany, zbrojarz, kelner/barman, kierowca samochodu ciężarowego, szwaczka. Poszukiwani byli również przedstawiciele handlowi, kierowcy z kat. prawa jazdy C+E, fizjoterapeuci, kucharze i in.

Na stoisku Wojewódzkiego Urzędu Pracy dostępne były oferty pracy za granicą pozyskane od pracodawców z krajów UE w ramach sieci EURES. Najwięcej ofert pochodziło z Niemiec, Belgii i Czech, poszukiwani byli również pracownicy do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Norwegii. Przeważały oferty pracy w branży metalowej i budowlanej oraz medycznej.

2017_targi_009.jpg

Agencje zatrudnienia poszukiwały kandydatów do pracy sezonowej za granicą: przy zbiorze winogron we Francji, zbiorze szparagów w Niemczech i Austrii, w szklarni na terenie Holandii. Były także oferty pracy dla opiekunów osób starszych na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania informacyjne Własna firma - pomoc na starcie oraz Wyjazdy do pracy za granicą – co musisz wiedzieć prowadzone przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach i Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju.

2017_targi_039.jpg
foto: Red, Ł. Chodór

Targi pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa zostały zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach oraz Powiatowy Urząd Pracy w Busku - Zdroju we współpracy z PUP w Kazimierzy Wielkiej, Kielcach, Pińczowie i Staszowie.

Zobacz video:

targi_pracy.jpg
kliknij i oglądaj


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (3)
     

(2017-04-10 17:23:58)

Problem bezrobocia to szereg aspektów i związków przyczynowo-skutkowych. Oto one:

-NISKIE PŁACE-W ciągu 7-10 lat (lata 2007-2017) płace we Busku wzrosły nieznacznie. Ceny w sklepach i opłaty poszły w tym czasie w górę o wiele więcej. Wcześniej to jeszcze jako tako można było się utrzymać, zarabiając te 1000-1200 zł, ale jak teraz przeżyć za 1200-1500 zł? Osoba samotna jak wynajmie mieszkanie jednopokojowe, zapłaci odstępne, czynsz, rachunki takie jak prąd, gaz, telefon, internet, TV, do tego koszty jedzenia, ubrania, chemii gospodarczej, ewentualnie jeszcze dojazd do pracy, od czasu do czasu dentysta i jakieś leki, to żyje w ubóstwie lub w skrajnym ubóstwie. Nie mówię już o kupnie choćby starego samochodu i kosztach utrzymania go. Co jednak, jeśli nie ma czym dojechać do pracy i bez auta ani rusz? Wszyscy przecież wiemy jak wygląda transport publiczny. Tu mówimy o osobie samotnej, ale jak utrzymać rodzinę? Jak się mają dzieci rodzić i jak ma być odpowiedni przyrost naturalny? Dodać należy, że Polacy są na szarym końcu Europy, jak chodzi o wysokość zarobków w stosunku do PKB, a na dodatek są jednym z najbardziej zapracowanych narodów (wypracowują prawie DWA RAZY więcej godzin w ciągu roku, w stosunku do Niemców).

-ZATRUDNIANIE EMERYTÓW. To też wpływa na to, że młodzi ludzie mają do dyspozycji mniej wolnych miejsc pracy. Wiadomo dlaczego pracodawca pożąda pracownika emeryta.

-STOSOWANIE ELASTYCZNYCH FORM ZATRUDNIENIA: umowy "śmieciowe", samozatrudnienie, praca "na czarno", praca na pół etatu, na ćwierć etatu, a reszta pieniędzy "pod stołem" etc. Czy młodzi ludzie tego oczekują? Kiedy wypracują sobie lata składkowe do emerytury? Mają na starość głodem przymierać?

-"DOBRY PRACODAWCA"-Dobry i uczciwy pracodawca ma nadmiar chętnych do pracy. Pracodawca "dziad" ciągle narzeka, że mu rąk do pracy brakuje. Widać to jak na dłoni po ogłoszeniach w Urzędzie Pracy i na portalach internetowych. Są tacy delikwenci, którzy non stop się ogłaszają i non stop potrzebują pracowników. Jakoś inni pracodawcy się nie ogłaszają, pracowników mają, a dostać się do pracy do takiej firmy graniczy z cudem lub jest bardzo ciężko.

-KWESTIA "WOLNEGO RYNKU"-Wcześniej, zanim weszliśmy do UE, czy też w latach dziewięćdziesiątych, kiedy było bardzo duże bezrobocie i pracodawcy mieli multum chętnych do pracy, to mówili tak: "jak ci nie pasuje to ja mam dwudziestu, pięćdziesięciu chętnych na twoje miejsce". Jak teraz ilość bezrobotnych zmalała, to pracodawcy lamentują. Czyli moralność Kalego się kłania. Jak mieliście szanowni pracodawcy nadmiar chętnych, to wam było dobrze, ale jak teraz jest mniej chętnych i ludzie już pomału nie chcą pracować za "nędzne ochłapy", bo po prostu już nie można wyżyć za te grosze, to wielce narzekacie i jest wam źle. Teraz wam się wolny rynek i kapitalizm nie podoba? Jak ktoś otworzy sklep i ma najwyższe ceny w okolicy, to nie ma się co dziwić, że nie będzie miał klientów i będzie narzekał. Jak towar jest za drogi, to trzeba obniżyć cenę, żeby go ktoś kupił. Skoro macie mało chętnych do pracy, to podnieście pensje i poprawcie warunki pracy. Ot, prawa wolnego rynku.

-"BRAK RĄK DO PRACY"-W Powiatowym Urzędzie Pracy w Busku Zdroju na koniec LUTEGO 2017 roku zarejestrowanych było 2167 bezrobotnych. Na dzień dzisiejszy (31.03.2017) jest 36 ofert pracy zawierających 59 wolnych miejsc pracy. Zatem na jedno miejsce pracy przypada 36 bezrobotnych. Choćby odjąć powiedzmy połowę bezrobotnych, którzy z jakichś powodów nie są chętni do podjęcia pracy (są zarejestrowani, żeby mieć ubezpieczenie zdrowotne, albo występują jeszcze inne przyczyny), to i tak mamy 1083 osoby na 59 miejsc pracy, czyli po 18 osób na jedno miejsce.

-"DOWÓD W SPRAWIE"-Wszystkim, którzy nie zgadzają się z tym, co powyżej napisałem, niech odpowiedzą na takie pytanie: dlaczego nie brakuje chętnych do pracy w tak zwanej "budżetówce" i innych zakładach sektora publicznego? Dlatego, że są NORMALNE warunki pracy.

(2017-04-10 17:22:13)

Mój komentarz jest krótki. Dobry pracodawca nie potrzebuje targów, bo ma nadmiar chętnych. Pracodawca "byle jaki" ciągle potrzebuje pracowników i ciągle się ogłasza. Rozmawiałem dziś na Targach na temat oferty pracy, którą przedstawiała pewna prezentująca się tam firma. Zrobiłem to celowo, bo wiem jak jest w tej firmie i byłem ciekawy, jakie to "bajki" usłyszę. Nie pomyliłem się. Roztoczono przede mną ciekawą wizję warunków pracy, zarobków, etc. Problem jest tylko jeden: znam tego pracodawcę i znam zdanie wielu osób, które tam pracowały bądź pracują obecnie. Rzeczywistość jest całkiem inna. W negatywnym znaczeniu. Jeśli więc pracodawca na Targach już na samym początku oszukuje kandydata, tak oszukuje, nazywajmy rzeczy po imieniu, bo wciska mu "kity", to jak to rokuje na przyszłą ewentualną współpracę z takim pracodawcą? Jak oceniać takiego pracodawcę? Każdy zna odpowiedź na to pytanie. Taki właśnie pracodawca ma problemy ze znalezieniem pracowników...

(2017-04-10 17:21:00)

"W dniu 13 maja 2016 roku Sejm RP uchwalił ustawę zmieniającą Kodeks Pracy. Ustawa wprowadza dla pracodawcy OBOWIĄZEK pisemnego potwierdzenia pracownikowi podstawowych ustaleń, związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, zwiększając tym samym ochronę praw pracowników oraz zapobiegając nielegalnemu zatrudnianiu (syndrom pierwszej dniówki). Ustawa weszła w życie z dniem 1 września 2016 roku. Posiadanie pisemnej umowy o pracę albo pisemnego potwierdzenia podstawowych ustaleń, związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna, przed dopuszczeniem do pracy, ułatwi pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych. Celem ustawy jest także udostępnienie Państwowej Inspekcji Pracy bardziej efektywnego narzędzia do zapewnienia skuteczności kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników."

Chodzi o to, że dotychczas pracodawca miał obowiązek dać pracownikowi umowę o pracę w dniu rozpoczęcia zatrudnienia, czyli w praktyce miał na to czas do końca pierwszej dniówki pracy tego pracownika. Skutkowało to tym, że pracodawca zatrudniając pracownika "na czarno", w razie kontroli tłumaczył się, że pracownik nie ma umowy o pracę, bo dzisiaj właśnie rozpoczął pracę i jest to jego pierwszy dzień w pracy. Wyżej opisana zmiana przepisów ma ukrócić ten właśnie nielegalny proceder. Pracodawca będzie miał OBOWIĄZEK, ABY PRZED PRZYSTĄPIENIEM PRACOWNIKA DO PRACY dać mu na piśmie ustalenia co do warunków pracy, o ile nie dał pracownikowi umowy o pracę na piśmie, przed przystąpieniem pracownika do pracy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pracodawca, który oszukuje na podatkach okrada państwo, czyli nas wszystkich i jest w świetle prawa przestępcą skarbowym. Pracodawca, który nie odprowadza składek ubezpieczeniowych zgodnie z przepisami, czyli kombinuje (zatrudnia "na czarno", rejestruje na pełny etat "od najniższej krajowej" a resztę pensji daje "pod stołem", rejestruje na pół, ćwierć etatu, a resztę pensji daje "pod stołem" , zatrudnia na śmieciówce etc.) popełnia przestępstwo, nawet jak to czyni za zgodą pracownika-art. 219 KK.

Kodeks Karny mówi:
Rozdział XXVIII
Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową
Art. 218. § 1. (utracił moc).
§ 1a. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Osoba określona w § 1a, odmawiająca ponownego przyjęcia do pracy, o której przywróceniu orzekł właściwy organ,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Osoba określona w § 1a, która będąc zobowiązana orzeczeniem sądu do wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia ze stosunku pracy, obowiązku tego nie wykonuje,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 219. Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 220. § 1. Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Nie podlega karze sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
Art. 221. Kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej albo nie sporządza lub nie przedstawia wymaganej dokumentacji,
podlega grzywnie do 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności.

Efekty są takie, że dzisiejsi pracownicy mają mało lat pracy, czyli tego co się liczy do emerytury/renty i/lub odprowadzane śmiesznie niskie składki. Jaką dostaną w przyszłości emeryturę ja się pytam? Z czego będą żyć?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obejrzyjcie w necie odcinek programu Studio Polska z dnia 04.03.2017. Kolejny odcinek wspaniałego programu, gdzie są poruszane sprawy zwykłych obywateli oraz są przedstawiane ich krzywdy i cierpienia, jakich doznają w tym chorym i nienormalnym kraju o nazwie Polska. Temat tego odcinka - traktowanie pracowników w Polsce, mobbing etc. Kapitalne wypowiedzi Piotra Ikonowicza z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, wstrząsające relacje mobbingowanych pracowników, prawda o "skuteczności" Inspekcji Pracy, i (nie)możliwościach dochodzenia swoich praw przez pracowników w polskim wymiarze (nie)sprawiedliwości. Warto obejrzeć.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasz patronat

Data: 2024-04-10, godz: 18:00

Podwieczorek z Gwiazdą: Katarzyna Żak

Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Podwieczorek z Gwiazdą". Tym razem gościem specjalnym będzie niezwykle utalentowana artystka - Katarzyna Żak.



Wróć do góry