swietokrzyskie.info

Piątek, 19 kwietnia 2024, Do końca roku 256 dni Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Wiadomosci

Obchody 154. rocznicy Bitwy pod Grochowiskami (foto/nowe video)

Dodane: Milena Data: 2017-04-21 14:19:24 (czytane: 30069)  Wersja do druku

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z inscenizacji Bitwy pod Grochowiskami.

25 marca odbyły się uroczystości upamiętniające 154. rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy pod Grochowiskami. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od rajdu pieszego. Po kilku godzinach uczestnicy dotarli na Grochowiska, gdzie czekała na nich gorąca kiełbasa oraz żołnierska grochówka. O godzinie 10.00 w Kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Bogucicach odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny.

Otwarcia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak. Podczas uroczystości uczczono pamięć poległych wspólną modlitwą oraz apelem poległych. Salwę honorową oddali Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju.

grochowiska_1.jpg

grochowiska_011.jpg

Tutaj dnia 18 marca 1863 rozegrana została jedna z najkrwawszych bitew powstania styczniowego. Oddziały w liczbie 3000 powstańców pod wodzą Mariana Langiewicza natknęły się na cztery kolumny rosyjskie liczące 3500 ludzi i 6 dział. Bez wątpienia przełomowymi momentami bitwy, było zdobycie armat wroga przez oddział "żuawów śmierci" Rochebruna oraz likwidacja dwóch rot pułku smoleńskiego poprzez zabicie 200 Rosjan. Do zwycięstwa Polaków przyczynił się także ksiądz Agrypin Konarski, który przed śmiercią z krzyżem i rewolwerem w rękach prowadził powstańców do ataku.

W tej bitwie wziął udział także młody Adam Chmielowski - znany, jako święty Brat Albert. Straty po obu stronach wynosiły ok. 300 ludzi. Dla upamiętnienia tego heroicznego czynu powstańczego, co roku wielu młodych ludzi wyrusza do Grochowisk z pobliskiego Pińczowa, Buska albo odleglejszych Kielc. W wędrówkę wytyczają dwa szlaki turystyczne PTTK „Niebieski” Pińczów-Busko-Zdrój-Wiślica oraz „Zielony” Grochowiska-Stopnica-Nowy Korczyn-Wiślica. Miejscem kulminacyjnym rajdów jest krzyż na zbiorowej mogile nad rzeczką Branką oraz kamień pamiątkowy z napisem „1863/GROCHOWISKA/1973/PTTK/PIŃCZÓW/BUSKO”. Został on postawiony z inicjatywy Wacława Żelichowskiego, potomka powstańca. Osobiście brał także udział w wojnie z 1920 roku i w latach 1939-1945, był wielkim miłośnikiem regionu, zmarł w 1993r.

grochowiska__097.jpg

grochowiska___022.jpg
foto: Red, Lilka

Obchody zakończyła inscenizacja bitwy, którą od wielu lat organizuje Buska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci. W inscenizacji uczestniczyli także m.in. grupy rekonstrukcyjne z Małogoszcza i z Szydłowa, grupa jeźdźców ze szwadronu z Kielc, członkowie Signum Polonicum w Pińczowie oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 w Pińczowie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Zobacz video:

bitwa_pod_grochowiskami.jpg
kliknij i oglądaj


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

(2017-04-03 20:48:23)

Acha, czyli było też tak że pińczowianie współpracowali z buskimi aż tu nagle sprawa się rypła

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.




Wróć do góry