swietokrzyskie.info

Wtorek, 16 kwietnia 2024, Do końca roku 259 dni Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina

Wiadomosci

Rezygnacja z pracy: poradnik dla pracownika

Dodane: Agnieszka Data: 2016-06-01 10:40:50 (czytane: 7524)  Wersja do druku

Jeśli masz na horyzoncie ciekawszą propozycję pracy i myślami już jesteś w nowej firmie, trzeba dopełnić formalności u obecnego pracodawcy. Jak zrezygnować z pracy, aby nie tylko zachować dobre relacje, ale również spełnić wymogi prawne?

1. Przemyśl argumenty

Zanim odejdziesz z pracy, pomyśl, czy jest to istotna decyzja. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z powodu problemów z szefem i braku porozumienia z nim, zastanów, czy te problemy nie mogą być rozwiązane drugą procedury, jaką dysponuje twoja firma. Zastanów się, jak poradzisz sobie bez pracy oraz jak szybko znajdziesz inną.

2. Sprawdź procedury
Pracownika mogą obowiązywać różne okresy wypowiedzenia umowy. W sytuacji umowy na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia zależy od długości zatrudnienia. Jeżeli masz umowę na czas określony, są to 2 tygodnie. Jeżeli pracownik był zatrudniony mniej niż pół roku – są to również 2 tygodnie, dłużej niż 6  miesięcy – 1 miesiąc, pracujesz już 3 lata – 3 miesiące.  

3. Poinformuj pracodawcę
Pracownik powinien jasno oświadczyć szefowi, że ma zamiar zrezygnować z pracy. Wypowiedzenie warto złożyć pisemnie na ręce pracodawcy. Lepiej nie przywodzić do sytuacji, kiedy kierownik dowiaduje się o twoim odejściu z pracy od innych pracowników albo z działu kadr.  Osoba, która rezygnuje z pracy może, ale nie musi objaśniać przyczyn swojej rezygnacji.

Istnieje możliwość, że szef będzie chciał przekonać pracownika, aby został, proponując podwyżkę, przeniesienie na inne miejsce lub awans. Dlatego konkretnie przedstaw swoje przyczyny i używaj logicznych argumentów.

Pracodawca może potraktować odejście pracownika jako obrazę personalną. Zachowaj spokój i zapewnij szefa, że nie zostawisz niedokończonych spraw.

4. Wykorzystaj swoje przywileje
Kiedy odchodzisz  z pracy, powinieneś dostać kompensatę za niewykorzystany urlop.  Lecz twoja umowa może stanowić, że niewykorzystany urlop przepada.

Dlatego, musisz upewnić się, że otrzymałeś zaległe bonusy, premie, prowizje lub kompensację. Uregulowanie tych kwestii pozwoli w przyszłości uniknąć wszelkich sprzeczności.

5. Zachowaj dyskrecję
Aby zmniejszyć negatywny wpływ decyzji na zewnętrzne i wewnętrzne sprawy firmy, możesz zostać poproszony o nieinformowanie o swoich zamiarach kolegów, partnerów lub klientów. Jednak pracodawca nie może się spodziewać, że pozostanie to sekretem na zawsze.

Ważne informacje

  • Rezygnacja nie może być cofnięta.
  • Pracownik nie ma prawa do wcześniejszego wynagrodzenia. Otrzymasz swoją kompensatę w zwykłym dniu wypłaty.
  • Pracodawca powinien zaakceptować rezygnację, jeśli długość okresu wypowiedzenia umowy jest zgodna z umową.
  • W przypadku przeciwieństw, musisz spróbować rozwiązać ten problem bezpośrednio z pracodawcą.


Źródło: pl.jobsora.com

 

/Artykuł sponsorowany/
 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2024-04-20, godz: 19:00

Impreza z DJ-em w stylu LATINO

Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness w sobotę, 20.04.2024 roku specjalnie dla Państwa organizuje imprezę w stylu LATINO. Gwarantujemy świetną muzykę przy kubańskich rytmach, wyśmienite menu oraz niesamowite wspomnienia. Nie może Was zabraknąć!!!



Wróć do góry