swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 kwietnia 2024, Do końca roku 250 dni Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Kampania Społeczna 'Czadowe Domy'

Dodane: Agnieszka Data: 2016-02-10 13:23:47 (czytane: 14293)  Wersja do druku

Tlenek węgla, nazywany 'cichym zabójcą', jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, który nie podrażnia ludzkiego układu oddechowego, więc jego wykrycie przez człowieka jest niemal niemożliwe.

W okresie od 1 września 2015 roku do 7 lutego 2016 roku Państwowa Straż Pożarna już 2935 razy interweniowała w sytuacjach związanych z emisją tlenku węgla, 1679 osób uległo podtruciu, a 39 zmarło w wyniku zaczadzenia.

W odpowiedzi na wysoką liczbę wypadków spowodowanych emisją tlenku węgla (czadu), organizator kampanii społecznej "Czadowe Domy" we współpracy z Państwową Strażą Pożarną, zainicjował akcję bezpłatnego montażu kilkudziesięciu czujników czadu w lokalach.

Wszystko po to, aby zwiększyć świadomość Polaków dotyczącą zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla oraz zachęcić ich do instalacji detektorów.

Tlenek węgla, nazywany „cichym zabójcą”, jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, który nie podrażnia ludzkiego układu oddechowego, więc jego wykrycie przez człowieka jest niemal niemożliwe. Czad jest emitowany w wyniku nieprawidłowego spalania paliw organicznych takich, jak drewno, węgiel lub ropa naftowa. Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych, a także brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym następuje spalanie.

czadowe_domy001.jpg 

W okresie od 1 września 2015 roku do 7 lutego 2016 roku Państwowa Straż Pożarna już 2935 razy interweniowała w sytuacjach związanych z emisją tlenku węgla, 1679 osób uległo podtruciu, a 39 zmarło w wyniku zaczadzenia.

„Choć objawy zatrucia tlenkiem węgla nie są natychmiast rozpoznawalne, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których dochodzi do emisji tego gazu może nieść poważne konsekwencje dla ludzkiego zdrowia lub życia. Zwłaszcza w sezonie grzewczym zachęcamy Polaków do instalacji detektorów tlenku węgla w swoich mieszkaniach. Są to urządzenia stosunkowo tanie i łatwe w montażu, a mogą uratować nasze życie” – mówi Paweł Frątczak, starszy brygadier, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Detektor tlenku węgla to urządzenie, które monitoruje jakość powietrza i wysyła sygnał dźwiękowy w momencie, kiedy stężenie czadu w pomieszczeniu osiągnie dość wysoki poziom, ale nie zagraża jeszcze ludzkiemu zdrowiu i życiu. Czujnik dobrej jakości powinien posiadać uznany przez prawo międzynarodowe certyfikat EN50291, który zapewnia szybki czas reakcji oraz wysoką skuteczność przez cały okres użytkowania. Ponadto urządzenie jest proste w montażu, więc nie wymaga od montera posiadania fachowych umiejętności.

„Charakterystyczne dla Polaków jest myślenie, że zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla nie dotyczy osób mieszkających w nowych i drogich mieszkaniach oraz korzystających z ekskluzywnych sprzętów. Tymczasem tragedia ta może spotkać każdego, kto korzysta w swoim domu z urządzeń spalających paliwa organiczne – dodaje Marek Arndt, Dyrektor Sprzedaży, Honeywell Sp. z o.o. –Współpracujemy z Państwową Strażą Pożarną, gdyż chcemy zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla oraz wytłumaczyć Polakom, w jaki sposób sami mogą zmniejszyć ryzyko zaczadzenia – zaczynając od kontroli prawidłowości montażu urządzeń grzewczych, przez ich czyszczenie i konserwację, a kończąc na instalacji detektorów tlenku węgla”.


Kampania Społeczna „Czadowe Domy”
Europejska kampania „Czadowe Domy” ma na celu edukowanie społeczeństwa na temat możliwych źródeł tlenku węgla oraz zagrożeń związanych z tym trującym gazem. Działania skierowane są do osób powyżej 25 roku życia zamieszkujących mieszkania i domy, także nowocześnie urządzone, wykorzystujące jako źródło ogrzewania: drewno, olej opałowy, gaz ziemny lub benzynę. W roli ambasadora występuje aktor Piotr Fronczewski, a we wcześniejszą edycję przedsięwzięcia zaangażowana była fotograf Lidia Popiel.

„Ruszył sezon grzewczy, duża część społeczeństwa wykorzystuje w swoich domach urządzenia, które mogą być źródłem toksycznego tlenku węgla. Dlatego to dobry moment, aby przekonać ludzi, ze warto podjąć kroki w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Czujniki tlenku węgla są łatwo dostępne, proste w obsłudze, a ich koszt jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie daje ich zastosowanie” – powiedział Piotr Fronczewski, ambasador kampanii „Czadowe Domy”.

Kampania została objęta patronatem merytorycznym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza i patronatami honorowymi Izby Gospodarczej Gazownictwa, Fundacji Edukacja i Technika Ratownictwa „EDURA” oraz Poselskiego Zespołu Strażaków.

Więcej o kampanii: www.czadowedomy.pl 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry