swietokrzyskie.info

Piątek, 19 kwietnia 2024, Do końca roku 256 dni Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Wiadomosci

2 października - Światła pamięci w dniu zakończenia Powstania Warszawskiego

Dodane: Agnieszka Data: 2015-10-02 10:51:07 (czytane: 8022)  Wersja do druku

2 października 300 harcerek i harcerzy ze Stowarzyszenia Harcerskiego rozstawią na ponad 5000 zniczy na trasach kanałów.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. W ramach akcji „Burza” mieszkańcy stolicy, żołnierze i cywile podjęli walkę zbrojną przeciw okupantowi niemieckiemu. 2 października 1944 roku układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, został podpisany. Wcześniej przez cały dzień stolicę opuściło około 16 tysięcy osób.Wraz z podpisaniem porozumień zamknął się jeden etap walczącej Warszawy.

powstanie_warszawskie.jpg
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Po prawej kolejno kamienice pl. Kazimierza Wielkiego 8 i 10.

Kanały stanowiły trasy łączności specjalnej w Powstaniu Warszawskim. Przekazywane nimi były meldunki i dostawy amunicji. Dla wielu była to droga ewakuacji z płonącej Warszawy.

Dziś 71 lat później na ulicach Warszawy – wzdłuż tras kanałów, którymi powstańcy i ludność cywilna poruszali się w czasie Powstania Warszawskiego – zapłonie około 5 tysięcy zniczy.

2 października znicze zostaną ustawione w godzinach 18.00 – 19.30 wzdłuż ulic: Marszałkowska, Senatorska, pl. Bankowy, Mazowiecka, Miodowa, Bonifraterska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Zamenhoffa, Al. Ujazdowskie, Al. Szucha.

Znicze będą wydawane harcerzom o godz. 18.00 na placu Powstańców Warszawy. O 19.30 na placu Krasińskich odbędzie się uroczysty apel Stowarzyszenia Harcerskiego.


Stowarzyszenie Harcerskie działa od 1996 roku, w Warszawie i Warce. jego celem jest wychowanie młodego pokolenia tradycyjną metodą harcerską, opartą na wartościach zawartych w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, służbie bliźnim i Polsce. Stowarzyszenie Harcerskie pozwala zachować powszechny i otwarty charakter harcerstwa, dostępnego dla wszystkich młodych i dorosłych ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wyznanie czy światopogląd. Jedynym warunkiem przynależności organizacyjnej jest wola dążenia do harcerskiego ideału rozumianego jako chęć zmiany na lepsze siebie i otaczającego świata.
​ ​
Działalność Stowarzyszenia Harcerskiego jest jego wkładem w budowę otwartego społeczeństwa obywatelskiego, świadomego własnej historii i tradycji, tworzonego przez pokolenie dumne ze swojego kraju, szanujące prawo i zasady demokracji. Jego członkowie chcą utrzymać ideę harcerstwa jako ruchu, który skupia młodych, dążących do kształtowania otoczenia, do zmiany świata na lepsze - zgodnie z przesłaniem założyciela skautingu, Roberta Baden-Powella. Pamiętając o przeszłości, kształtują przyszłość.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (4)
     

olo (2015-10-03 11:42:07)

celem manipulantów historii jest podtrzymywanie mitu o słusznym zrywie. Trochę w tym przeszkadza hekatomba ludności, która de facto stała się zakładnikiem tej szaleńczej z wojskowego punktu widzenia idei. Więc co się robi? Ano prosty zabieg: nie mówimy o kapitulacji lecz o układzie o zaprzestaniu działań, nie wspominamy o 200 tysiącach ofiar a jakby tego było mało zwalamy winę za ten szaleńczy pomysł na Stalina.A my, dzieciątka Boże niewinni jesteśmy i czyści w tej sprawie jako llelija.Zastanawiam się po co to manipulowanie?

Poprzednik ma rację... (2015-10-03 06:49:29)

sam generał Anders powiedział, że ten który zdecydował o wybuchu powstania powinien stanąć przed sądem. Gehenna ludności cywilnej, setki, jeśli nie tysiące zgwałconych kobiet, akty ludobójstwa, masowe mordy, nawet dochodziło do sytuacji, że mieszkańcy usiłowali przepędzać powstańców chcąc ocalić mienie i życie. Do tego całkowicie zn iszczone miasto.

jorg c.d. (2015-10-02 12:42:54)

oczywiście podpisany został akt kapitulacji a nie jakieś porozumienie o zaprzestaniu walk. Ale jak tu obchodzić uroczyście przegraną więc się usuwa słowo ,,kapitulacja,, i wszystko jest O.K. Niezwykle bezczelny zabieg lukrowania i modyfikowania faktów jedynie po to aby mieć okazję do czczenia własnej klęski. Dziwne, że w tym załganym tekście ani słowa o tragicznym bilansie powstania. Co tam ofiary. Ważna jest idea. A tą będzie zawłaszczać i modyfikować jak się tylko zechce.

jorg (2015-10-02 12:36:55)

nie było kapitulacji?

Nasz patronat

Data: 2024-04-18, godz:

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.




Wróć do góry