swietokrzyskie.info


Środa, 24 kwietnia 2024, Do końca roku 252 dni Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Warto opuścić mury szkoły, czyli wycieczka tropami leśnych zwierząt (foto)

Dodane: Agnieszka Data: 2015-02-24 11:30:03 (czytane: 9118)  Wersja do druku

Wycieczki i zajęcia w terenie są dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju niezwykle atrakcyjną i ulubioną formą poznawania przestrzeni przyrodniczej.

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się realizowany przy współudziale Koła Łowieckiego nr 2 im. Św. Huberta w Pińczowie projekt ,,Las bliżej nas” mający na celu innowacyjne podejście do modelu nauczania przyrody.

Poprzez uczestnictwo w projekcie dzieci mają możliwość poznania różnych walorów nauki poza salą lekcyjną.

Chcąc upowszechniać wypracowane dotychczas efekty z realizacji projektu i zaszczepić potrzebę kontaktu z przyrodą dyrektor szkoły Pan Dariusz Kumor i prezes Koła Łowieckiego Pan Wiesław Król zaprosili do udziału w projekcie uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Pacanowie, Szkoły Podstawowej nr1 i nr 2 w Pińczowie.

11 lutego 2015 r. 150 uczniów udało się na wycieczkę do lasu w miejscowości Podłęże.

Na miejscu na wszystkich młodych gości i ich opiekunów oczekiwali członkowie Koła Łowieckiego. Byli to: łowczy – Andrzej Próchniewski, łowczy – Michał Majewski, skarbnik – Mariusz Cygan oraz sekretarz – Janusz Sadłos. Obecny był również p. Dariusz Wiech – starszy specjalista w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz przedstawiciele Straży Pożarnej w Pińczowie wraz z zastępcą komendanta – podpułkownikiem Wojciechem Buckim.

W roli gospodarza, który na leśnej polanie serdecznie wszystkich powitał wystąpił pan Andrzej Próchniewski – łowczy Koła. Zgromadzone dzieci oraz nauczyciele wysłuchali jego ciekawej pogadanki, z której dowiedzieli się, że łowiectwo to nie tylko polowania, ale też usilne starania i praca na rzecz leśnego środowiska. Polegają one na hodowaniu zwierząt, dokarmianiu ich (zwłaszcza zimą), dostarczaniu paśników oraz lizawek, czyli karmników z solą. Myśliwi dbają również o różnorodność gatunkową zwierząt mieszkających w lesie, przeciwdziałają poczynaniom kłusowników oraz zapobiegają kradzieżom drewna.

sp2_na_polowaniu003.jpg 

Następnie do obecnych uczniów zwrócił się pan Dariusz Kumor (członek koła). Przedstawił dzieciom cele wycieczki i nawiązał do treści nauczania poznanych w czasie szkolnych lekcji przyrody. Zainteresowanie i trafne odpowiedzi dzieci na zadawane pytania dotyczące takich tematów jak: piętrowa budowa lasu, gatunki leśnych zwierząt, lecznicza funkcja lasu, zasady właściwego zachowania się w lesie, specyfika pracy w lesie i jej hierarchia świadczą o tym, że praca domowa z przyrody została odrobiona.

Głos zabrał również łowczy pan Michał Majewski, który bardzo ciekawie opowiedział o zwierzętach łownych oraz o ich tropach i śladach, które można znaleźć w lesie. Przykłady tropów zwierząt leśnych: saren, jeleni, dzików, zajęcy, wiewiórek zostały pokazane na specjalnie przygotowanej tablicy. Zainteresowanie uczniów wzbudził również przyniesiony przez pana łowczego zbiór poroży.
Pogadanka pana Michała Majewskiego była doskonałym wprowadzeniem i przygotowaniem do najważniejszego ogniwa tej „leśnej” lekcji przyrody. Wszyscy zgromadzeni uczniowie mieli bowiem za zadanie zamienić się w tropicieli. Podzieleni na grupy pod przewodnictwem gospodarzy spotkania ruszyli w las szukać zwierzęcych tropów i śladów. Dzięki przygotowanym kartom pracy, wiadomościom ze szkolnych lekcji przyrody oraz tym, które w tak interesujący sposób zostały przekazane przez członków Koła Łowieckiego, zadanie, mimo niewielkiej warstwy śniegu pokrywającej leśną ściółkę, okazało się dość proste. Wszystkie grupy w krótkim czasie na leśnych ścieżkach i w ich okolicach, nie zapominając o stosowaniu zasad właściwego zachowania się w lesie, odnalazły liczne tropy zająca, sarny oraz lisa. Widoczne były także ślady żerowania sarny.

Po takich odkryciach z pewnością nikt już nie będzie miał żadnej wątpliwości, że las to środowisko, które tętni życiem, mimo zimowej pory i pozornego uśpienia. Środowisko, któremu należy się ochrona i szacunek.

sp2_na_polowaniu001.jpg 

Podsumowaniem tego zadania o wyjątkowym walorze edukacyjnym i wychowawczym było wręczenie przez łowczego pana Andrzeja Próchniewskiego przedstawicielom każdej z obecnych na spotkaniu szkół CERTYFIKATU TROPICIELA. Będzie on z pewnością wspaniałą pamiątką tej leśnej przygody, ale też świadectwem nabycia przez uczniów określonych umiejętności związanych z rozpoznawaniem tropów i śladów zwierząt leśnych oraz dokonywaniem obserwacji przyrodniczych.

Nie sposób nie wspomnieć o kolejnej atrakcji, o jaką zadbali gospodarze spotkania. Strażacy ze Straży Pożarnej w Pińczowie udostępnili uczniom obejrzenie wozu strażackiego. Zainteresowani mogli wysłuchać informacji o jego wyposażeniu, przymierzyć kask i kurtkę strażacką, rozwinąć węża strażackiego, a nawet usiąść za kierownicą samochodu. Chętnych do wysłuchania krótkiego wykładu o pracy strażaka i obejrzenia z bliska strażackiego ekwipunku było bardzo wielu, zarówno wśród uczniów buskiej „Dwójki”, jak i pozostałych trzech szkół.

 

sp2_na_polowaniu002.jpg 


Obecność strażaków była uzasadniona z jeszcze jednego powodu – olbrzymiego ogniska, które było zapowiedzią pysznego poczęstunku w postaci pieczonych na nim kiełbasek. Zziębnięte ręce szybko ogrzały się od kubeczków z ciepłą herbatą, a wszyscy, którym przebywanie na świeżym powietrzu zaostrzyło apetyt mogli zaspokoić głód kiełbaską z chlebem, który podpieczony nad ogniskiem smakował wyjątkowo. Nikt nie oparł się tym smakołykom.

Kolejna „leśna” lekcja przyrody z pewnością zostanie w pamięci jej uczestników. Była ona świetną okazją do zacieśnienia kontaktów między szkołami a Kołem Łowieckim, ale przede wszystkim do ukazania biorącym w niej udział dzieciom, jak ważną sprawą jest ochrona środowiska leśnego i świadomość tego, jak wiele ono może nam, ludziom, dać. Zaangażowanie uczniów świadczy o tym, że cel tej lekcji został osiągnięty, a uśmiech i zadowolenie wypisane na twarzach uczestników, że pobyt w lesie to źródło prawdziwej przyjemności.

Justyna Nieć


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-04-26, godz:

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.



Wróć do góry