swietokrzyskie.info

Piątek, 29 marca 2024, Do końca roku 277 dni Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Dni Otwarte dla Turystyki w Busku (foto)

Dodane: Milena Data: 2014-12-17 09:57:53 (czytane: 18381)  Wersja do druku

W dniach 12 - 14 grudnia 2014 r. w Busku-Zdroju, odbyły się Dni Otwarte dla Turystyki. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz Lokalna Organizacja Turystyczna "Moc Ponidzia".

Trzydniowe wydarzenie rozpoczęto Konferencją pt. "Komercjalizacja usług turystycznych". Katarzyna Szczukiewicz-Kałużna z Lokalnej Grupy Działania Słoneczny Lider przedstawiła produkt turystyczny, jakim jest tworzony od 2009 roku Szlak Wokół Słońca.

dni_turystyki37.jpg

Ewa Satora omówiła szeroki wachlarz przedsięwzięć, które udało się zrealizować w ostatnich latach na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania stowarzyszenia "G5". Inwestycje te stanowią zaplecze niezbędne dla rozwoju turystyki na terenie objętym działalnością LGD-ów.

"Trendi" Ponidzie
Miłym akcentem tego dnia był konkurs zorganizowany przez Karolinę Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Kilka wylosowanych przez Koziołka Matołka osób otrzymało darmowe, rodzinne wejściówki do ECB. Natomiast państwo Buczyńscy zaprosili uczestników konferencji na wystawę: Świętokrzyska Biesiada Baby-Jagi do Pacanowa.

Smakowicie zrobiło się podczas prezentacji Małgorzaty Donoch, Prezes Lokalnej Grupy Działania Słoneczny Lider oraz Kierownika Działu Kultury i Turystyki w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. W barwny sposób przedstawiła ona tradycyjne produkty i potrawy z naszego regionu wpisujące się w Kulinarny Szlak Ponidzia i Powiśla.

Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali również prelekcji dr Anny Palus - byłego pracownika Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, która opowiadała o trudach w tworzeniu pierwszych produktów turystycznych w naszym województwie.

Ostatnia prezentacja dotyczyła aktualnych trendów w polskiej turystyce w odniesieniu do potencjału Ponidzia. Temat w interesujący sposób zaprezentowała dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Małgorzata Grzywna.

Spacerkiem po Busku
Tego dnia udostępniono także zwiedzającym, kościółek pw. Św. Leonarda – jeden z najciekawszych i najcenniejszych obiektów turystycznych Buska i okolic. Zaproszono również mieszkańców oraz kuracjuszy na "spacerek" po Busku-Zdroju – od budynku Marconiego, przez al. Mickiewicza, Plac Zwycięstwa, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny do kościoła pw. Św. Leonarda.

W starym młynie
Jednym z mocnych punktów programu grudniowych dni turystyki były warsztaty wyjazdowe do Zagrody Edukacyjnej w Nizinach. Odbyły się one w sobotę 13 grudnia. Grupa mieszkańców Buska oraz okolic zapoznała się z dwiema edukacyjnymi ścieżkami stworzonymi na terenie gospodarstwa agroturystycznego Zofii Guz w Nizinach. Gospodyni oprowadziła wszystkich po starym młynie, a jako córka młynarza z przyjemnością wprowadziła zebranych gości w tajniki dawnego procesu mielenia ziarna na mąkę. Obiekt ten gromadzi unikalne dziś narzędzia pracy, stosowane dawniej w rolnictwie. Dziś są to prawdziwe skarby wzbudzające często sentyment starszych i zdumienie młodszych. W Starym Młynie można zobaczyć również pokaźną kolekcję dawnych radioodbiorników, a na ścianach tablice informacyjne dotyczące ziół zbieranych na okolicznych łąkach.

dni_turystyki010.jpg

Latem kępy ziół suszą się w starym młynie, tworząc piękną ekspozycję. Młodzież przyjeżdża tu uczyć się jak je zbierać i rozpoznawać. Właściciele gospodarstwa specjalizują się w hodowli ryb prezentując drugą ścieżkę dydaktyczną tj. ścieżkę "rybną".

Bardzo przyjemną częścią tego spotkania była degustacja regionalnych potraw, która odbyła się w sercu gospodarstwa, pięknym budynku stylizowanym na staropolski dworek. Klimatyczny salon sprzyjał degustacji i żywej dyskusji. Mówiono o pomysłach Państwa Zofii i Jacka Guz na tego typu gospodarstwo agroturystyczne wraz z całą gamą oferowanych atrakcji i zajęć edukacyjnych.

W doskonały nastrój wprawiła wszystkich atmosfera tego miejsca oraz lokalne pyszności: pączki z Widuchowy, barszcz z grzybową nutą, ziemniaki z parnika z masełkiem czosnkowym, domowy sernik oraz chleb ze smalcem. Można było skosztować gorącego jeszcze podpłomyka – prosto z blachy oraz popisowej i utytułowanej nalewki gospodyni – słynnego sośnika.
Spacer w promieniach grudniowego słońca zakończył tą miłą wizytę w Nizinach.

Zapach chleba w izbie
Pieczonym chlebem i podpłomykami pachniało tego dnia w Izbie Chlebowej Parafii Brata Alberta. Miejsce to jest jednym z ważnych punktów na szlaku umiejętności, który wpisuje się w Szlak Wokół Słońca. Do izby, każdy mógł tego dnia przyjść i zobaczyć jak wciąż kultywowany jest w tym miejscu, zwyczaj wypieku chleba – symbolu pożywienia, dostatku i pomyślności.

W Imosowej Pecynie
Ostatni dzień Dni Otwartych dla Turystyki 2014 upłynął w atmosferze artystycznych doznań w niebanalnej galerii Michała Imosy w Nowym Folwarku. Artysta gościł w swoich progach grupę turystów z Buska-Zdroju oraz okolicznych miejscowości, którzy wybrali się na przejażdżkę Słonecznym Exspresem.

Gospodarz z radością powitał wszystkich przybyłych, prezentując zbiór autorskich prac w galerii zwanej "Imosową pecyną".

dni_turystyki022.jpg

Michał Imosa jest dziennikarzem i publicystą, a z zamiłowania również malarzem oraz wielkim miłośnikiem koni. W jego galerii znajduje się około 20 prac – portretów oprawionych w końskie chomąta. Niecodzienne ramy obrazów stanowią o wyjątkowości tego miejsca, a dla artysty są wyrazem uwielbienia dla koni. Michał Imosa snuł opowieści o bohaterach swoich obrazów, historii nietypowej galerii oraz wspaniałych arabach z michałowskiej stadniny. Powrót do Buska uatrakcyjniły wszystkim opowieści przewodnika dotyczące mniej i bardziej znanych atrakcji turystycznych naszego miasta.

Popołudnie przyniosło kolejną wycieczkę – tym razem wirtualną w postaci prezentacji stworzonej przez przewodnika Piotra Szumilasa. W wirtualny spacer po Ponidziu zabrał on mieszkańców Buska oraz kuracjuszy, którzy zjawili się tego dnia w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

tekst:  BSCK, foto: T. Ura, A.Chyc, P. Kaleta

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry