swietokrzyskie.info

Piątek, 29 marca 2024, Do końca roku 277 dni Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Wiadomosci

Wiślickie Muzeum zmienia właściciela

Dodane: Agnieszka Data: 2014-11-10 14:07:22 (czytane: 10995)  Wersja do druku

Wiślickie Muzeum Regionalne zmienia swojego właściciela. Radni sejmiku jednogłośnie zdecydowali o przejęciu instytucji przez Województwo.

"To element szerszego planu. Bardzo nam zależy, żeby Wiślica była docelowo filią Muzeum Narodowego w Kielcach" powiedział we wtorek marszałek Adam Jarubas. "Dzięki temu Wiślica zyskuje szanse na wystąpienie o duże środki rzędu 20-30 mln złotych" dodał.

Rozmowy na temat zmiany organizatora Muzeum toczyły się od kilku lat. W 2013 r. do debaty włączyło się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które już wtedy wyraziło chęć pomocy strukturalnej. W lipcu br. pozytywnie o tym pomyśle wypowiedziała się również Główna Komisja Konserwatorska obradująca w Wiślicy pod przewodnictwem Generalnego Konserwatora Zabytków Wiceministra Piotra Żuchowskiego.

muzeum_w_wislicy001.jpg 

"Najlepszym wyjściem byłoby, aby wiślickie Muzeum podlegało bezpośrednio pod Ministerstwo Kultury i, pośrednio, tak właśnie się stanie. Zabytki, w których posiadaniu jesteśmy są najwyższej klasy, w szczególności romańska XII-wieczna Płyta Orantów, unikat w skali świata! Nieprawdopodobnym jest, że są one finansowane ze środków ubogiej gminy Wiślica, której nigdy nie było i nie będzie stać na ich utrzymanie" mówi Wojciech Sołtysiak, zastępca dyrektora Muzeum.

Docelowo Muzeum ma stać się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Wtedy też pojawi się możliwość wsparcia finansowego instytucji bezpośrednio z budżetu Ministerstwa Kultury  w wysokości 20-30 mln złotych. Środki te wykorzystane zostaną w szczególności na budowę nowego pawilonu archeologicznego, który spełniał będzie wszelkie wymogi konserwatorsko-ekspozycyjne na miarę XXI wieku, prace konserwatorskie i infrastrukturalne w rezerwacie archeologicznym w podziemiach Bazyliki Mniejszej, być może również na stworzenie nowoczesnej siedziby Muzeum zawierającej biura, laboratorium konserwatorskie, czytelnię (instytucja jest w posiadaniu ponad 3500 woluminów o tematyce archeologiczno-konserwatorskiej) i co najważniejsze - sale ekspozycyjne  z przeznaczeniem na wystawy czasowe.

muzeum_w_wislicy002.jpg 

Wiślica należy do grona najstarszych miejscowości w Polsce a jej dzieje sięgają IX w. Prawa miejskie zostały nadane przez Władysława Łokietka w I poł. XIV w. W połowie XIV w. ma miejsce lokacja miasta na prawie magdeburskim. W XIX w. Wiślica traci prawa miejskie. Upadek pogłębiają I i II wojna światowa kiedy miasto zostaje zniszczone przez artylerię austriacką (I wojna) aby później stracić ok. 70% populacji w trakcie II wojny światowej.

muzeum_w_wislicy003.jpg 

Rozgłos Wiślicy przyniosły wyniki badań archeologicznych prowadzonych w latach 1949 - 1970, w szczególności odkrycie hipotetycznego baptysterium z końca IX w. (o roli tego obiektu trwa nieprzerwana dyskusja), pozostałości kościoła św. Mikołaja z XI w. i dwóch romańskich świątyń kolejno z XII i XIII w. wraz z unikatowym przykładem sztuki romańskiej przedstawiającej najstarsze znane wizerunki rodziny piastowskiej, Płytą Orantów z 1175 r. oraz reliktów dwóch pałaców książęcych z dwoma rotundami z XI w. (ewenement w skali kraju). Zabytki te po dziś dzień stanowią namacalne świadectwa świetności Wiślicy.

Na uwagę zasługuje również jeden z najcenniejszych gotyckich zespołów zabytkowych w Polsce, na który składa się monumentalna gotycka kolegiata pw. Narodzenia NMP z XIV w. fundacji Kazimierza Wielkiego, wikarówka zwana Domem Długosza z XV w. i XV-wieczna dzwonnica fundacji Jana Długosza jak również zachowany po dziś dzień, oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny całej miejscowości.

Wojciech Sołtysiak

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

1 (2014-11-11 20:15:07)

wiadomość czy reklama przed wyborami?

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry