swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 kwietnia 2024, Do końca roku 250 dni Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

70-ta rocznica bitwy oddziałów Batalionów Chłopskich z Wehrmachtem pod Słupią (foto)

Dodane: Agnieszka Data: 2014-08-05 10:24:26 (czytane: 24145)  Wersja do druku

Jak co roku pod pomnikiem w Słupi gm. Pacanów upamiętniającym poległych w bitwie z wojskami hitlerowskimi partyzantów BCH odbyła się podniosła rocznicowa uroczystość.

Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowo bogatą oprawę w postaci Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Warszawy pod batutą starszego chorążego sztabowego Ryszarda Klechy, Kompanii Honorowej WP z Kielc i na podsumowanie rekonstrukcji bitwy przygotowanej przez kielecką grupę rekonstrukcyjną ”Jodła” pod kierownictwem prezesa stowarzyszenia Dionizego Krawczyńskiego.

Po intencyjnej mszy polowej odprawionej pod pomnikiem przez proboszcza parafii Zborówek ks. Zbigniewa Abramowicza i ks. Macieja Woszczyka członka grupy rekonstrukcyjnej w intencji poległych partyzantów i wszystkich, którzy zginęli za ojczyznę w latach 1939-1945, apelu poległych i trzykrotnej salwie honorowej złożone zostały wieńce i kwiaty od władz samorządowych gminy, powiatu, województwa, stowarzyszeń, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z oddziałów w Busku Zdroju i Pacanowie, młodzieży szkolnej opiekującej się tym miejscem. Apel poległych poprowadził kapitan Rafał Kwapień z garnizonu m. Kielce.

rocznica_slupia003.jpg



Przypomnijmy - 2 sierpnia 1944 r. żołnierze Batalionów Chłopskich, stoczyli tu zwycięską bitwę z oddziałem hitlerowców. Oddziałem BCh dowodził Piotr Pawlina ps “Piotr”. W trakcie zaciętego boju zginęło 9 żołnierzy BCh, wśród nich komendant powiatowy Ludowej Straży Bezpieczeństwa Batalionów Chłopskich – Jan Sowa ps “Grot”.

W walce pod Słupią zginęli: Jan Sowa “Grot” pochodzący z Zofiówki, Władysław Dufaj z Chrzanowa, Marian Walęzak z Zalesia, Franciszek Godzwon z Łyczby, Władysław Płachta z Gac Słupieckich, “Blacharz” ( nazwisko nieustalone ) z Rakowa, “Raf” ( nazwisko nie ustalone ) 21 - latek pochodzący z Warszawy -– więzień odbity w czasie akcji na więzienie w Pińczowie, Władysław Wach ps “Kruszyna” z Ponika, Jan Zal ps “Chudy” z Jarosławic.

rocznica_slupia002.jpg 

Ze wzruszeniem i pokorą wspominali czas wojny, ludzi i warunki w jakich przyszło bronić wolności i narodowej tożsamości żołnierze tamtego czasu. Wspominali tych, którzy przeżyli wojenną zawieruchę i powoli wykruszają się z szeregów żyjących. Słupia jest dla kombatantów także miejscem, gdzie widać ilu ich jeszcze zostało. Gospodarz uroczystości wójt gminy Pacanów Wiesław Skop wyraził szacunek dla tak licznie przybyłych w mundurach ze sztandarami żołnierzy II Wojny Światowej, ludzi w podeszłym już wieku znajdujących siły co roku meldowania się na tej uroczystości. Wielu świadków tych wydarzeń odeszła na wieczną wartę a grupa tych, którzy mogą pod ten pomnik przyjść czyni to w hołdzie poległym w imię pamięci i przesłania tamtych dni dla obecnego pokolenia.

rocznica_slupia001.jpg 

W rocznicowym dniu zebrali się pod pomnikiem w Słupi żołnierze BCh, AK, delegacje władz samorządowych gminy Pacanów, powiatu buskiego, Sejmiku Świętokrzyskiego z marszałkiem Adamem Jarubasem na czele, delegacje kombatantów z Pacanowa, Buska Zdroju, Stopnicy, Nowego Korczyna, Solca Zdroju, Gnojna z pocztami sztandarowymi, poczty sztandarowe szkół gminy i delegacje uczniów wraz ze swoimi dyrektorami i nauczycielami, reprezentacje Stowarzyszeń, partii politycznych, jednostek OSP oddając hołd tym co ofiarą życia przypłacili walkę z okupantem. Honorowymi uczestnikami spotkania byli Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, europoseł Czesław Siekierski, senator RP Mieczysław Gil, żona nieżyjącego już uczestnika tej bitwy, mieszkanka Pacanowa Stanisława Kulpińska, przedstawiciele rodzin uczestniczących w tej bitwie partyzantów, drużyna Związku Strzeleckiego „Strzelec” ze Stopnicy.

rocznica_slupia004.jpg 

Goście honorowi wiceminister B. Oczkowicz, marszałek A. Jarubas i Pani Anna Pawlina w ciepłych słowach podkreślali konieczność zachowania pamięci czynów tych, co polegli i o dokonaniach żyjących jeszcze kombatantów. Anna Pawlina dodała w swoim wystąpieniu, że dla rodzin uczestników tego boju niezrozumiałe jest po tylu latach od tamtych wydarzeń nadal brak wyjaśnienia kim byli z imienia i nazwiska „Blacharz” i „Raf”. Nie może trwać sytuacja, kiedy przy obecnych możliwościach technicznych oni wciąż są anonimowi. Wszyscy, którzy tu polegli mają prawo do należytego szacunku i ci dwaj żołnierze z dziewięcioosobowej grupy powinni na tablicy pamiątkowej i na kartach historii być nareszcie po 70 latach znani. Pochylone sztandary, pochylone obsypane siwizną głowy braci kombatanckiej okresu II Wojny Światowej – oddały szacunek tym, którym nie dane było cieszyć się życiem i w takim trudzie odzyskaną wolnością.


/Robert Gwóźdź/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-04-26, godz:

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.



Wróć do góry