swietokrzyskie.info

Środa, 24 kwietnia 2024, Do końca roku 252 dni Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Inscenizacja historyczna 'Zamach na Petersa' (foto)

Dodane: Milena Data: 2014-07-28 10:21:55 (czytane: 48004)  Wersja do druku

27 lipca 2014 r., na Placu Zwycięstwa w Busku-Zdroju, odbyła się inscenizacja historyczna pt. "Zamach na Petersa".

W niedzielę, w samo południe, odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, w Kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod "Galerię Zieloną", gdzie złożyli wieńce. Część oficjalną uroczystości zakończyły przemówienia okolicznościowe, podczas których głos zabrał m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora.

zamach_na_Petersa4.jpg

zamach_na_Petersa5.jpg

Kolejna część uroczystości odbyła się na buskim Rynku. W ramach obchodów 70-tej rocznicy zamachu dokonanego przez Armię Krajową, na kata Gestapo Maksa Petersa, w naszym mieście zorganizowano widowisko artystyczne, połączone z inscenizacją historyczną nawiązującą do wydarzeń z okresu II Wojny Światowej.

zamach_na_Petersa1.jpg

zamach_na_Petersa.jpg

inscenizacja_044.jpg

Podczas wczorajszego widowiska mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób czterech żołnierzy Armii Krajowej, w lipcu 1944 r w Busku-Zdroju, zastrzeliło kata gestapo Maksa Petersa.

zamach_na_Petersa3.jpg

Zamach_na_Petersa2.jpg
/fot. Tadeusz Ura, Piotr Kaleta/

Uroczystość zakończył przemarsz grup rekonstytucyjnych z Buska, Warszawy, Kielc oraz Skarżyska-Kamiennej. Widowisko historyczne obejrzały tłumy mieszkańców naszego miasta oraz kuracjuszy.

Organizatorami byli: Buskie Stowarzyszenie "PRO MEMORIA" oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju.




Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na stronie buskonostalgicznie.pl:



fotoreportaż




/mb/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (52)
     

Bóbr (2019-08-07 03:52:40)

Większość tu komentujących to trzecie pokolenie ub Nie rozumieją co to jest miłość do ojczyzny . Ktoś chciał zdobić inscenizację o żydach dobrze.... ale o od czegoś musimy zacząć teraz mówimy o polskich bohaterach . . Ludzie po wojnie byli torturowani na buskim UB . Bohaterów nie nazywajcie zamachowcy . Ciągle komuna śmierdzi w Busku .

xyz (2014-07-30 13:10:51)

dyskutujemy tu o dwu różnych faktach. Fakt pierwszy to zamach na Petersa, fakt drugi to niedawna inscenizacja plenerowa dotycząca zamachu. Jeśli o fakt pierwszy idzie wiele jest niejasności, półprawd czy wręcz zmyśleń. Dziwne, że nie udało się dotychczas opracować rzetelnego opisu a tym opisu czasów okupacji niemieckiej w Busku. Władze buskie jakoś nie wpadły na to aby wysupłać nieco grosza i zlecić takie opracowanie, które oprócz zamachu opisywałoby inne, istotne poznawczo fakty z dziejów miasta w latach 1939 - 1945. W tym martyrologię buskich Żydów. Dlaczego były pieniądze na różne bezcelowe bzdury a nie znalazły się na zlecenie takiej monografii. Jeszcze rok, dwa i nie będzie świadków tamtych wydarzeń.

Fakt drugi to inscenizacja zamachu i w tej sprawie jest pełna aprobata dla tego przedsięwzięcia.

pasjonatka (2014-07-29 15:42:39)

Ciekawy pomysł i świetnie zrealizowany. Mieszkam w Busku prawie 20 lat (element napływowy"), ale lokalna historia jakoś mnie dotąd nie pociągała. Może coś więcej następnym razem, rocznic do upamiętnienia trochę znalazłoby się...A tak w ogóle, Buskie Stowarzyszenie Pro Memoria (współorganizator) to jakaś enigma, bardzo skąpe informacje na temat działalności, struktury etc. Proszę o jakąś stronę w internecie.

(2014-07-29 11:06:51)

Wielkie słowa uznania i wielkie gratulacje dla organizatorów.
Szanowni pasjonanci histori, okazuje się ,że mozna coś fajnego zorganizować i pokazać. Bez nakazów , bez polityki, bez fanfaronady , bez wystawiania piersi do medali pochwał i autoreklamy. Chęci pasja , wsparcie sponsorów i poparcie władz wystarczyły. Skromność organizatorów jest wzruszająca. Tylu ludzi , głównie młodych , choć nie tylko wcieliło sie w role uczestników tamtych wydarzeń , a tu nie ma ani jednego nazwiska. Nawet nie wiadomo kto tym Stowarzyszeniem kieruje, kto to wszystko organizował.
Dziekuję Wam wszystkim za dobrze zorganizowane widowisko, za żywą lekcję histori, .

BOB (2014-07-28 22:13:01)

UWAGA - REDAKCJA TEGO PORTALU BOI SIE CZARNEJ WŁADZY (KLER) I ZARAZ USUNIE TEN WPIS.

green (2014-07-28 21:27:45)

.....dobrze, że stać nas na wspomnienia w takiej formie. Dla równowagi wskazany byłby pokaz musztry paradnej wspólczesnej formacji wojskowej.....czy zastanawiacie się czasem jak wygląda nasza wspólczesna armia...czy mamy się czym pochwalić.....??

Konrad (2014-07-28 20:50:27)

Piękna sprawa. Pozdrawiam i dziękuję organizatorom za pamięć.

Odnośnie tego artykułu, który ktoś zamieścił, za
- Źródło: Buski Kwartalnik Edukacyjny Nr: 35/2011, to jest tu pomyłka, nie Jan Grochowina pseudonim Śmietana, tylko Jan Grochowski.


"Ty coś poległ dla Idei, CHWAŁA CI!"

Karol (2014-07-28 18:49:32)

Tyle się pisze o zamachu na ''Petersa'',a o samych zamachowcach,patriotach Polskich nic się nie pisze,że byli torturowani po wojnie przez UB.z Buska- Zdroju za to że byli prawdziwymi Polakami.

mieszkaniec Buska (2014-07-28 16:22:52)

Czy prawdą jest, że uczestników wesela zdał Szymański sugerując Niemcom, że jest to wesele partyzanckie za co przez partyzantów został rozstrzelany w jednej z miejscowości koło Pacanowa gdzie się ukrywał? Podobno zdradził go jego własny kożuch, w który była ubrana kuzynka będąc w Busku itd.

Paweł (2014-07-28 15:15:03)

Książka "Z dala od wykusu ". Następstwem zamachu na Petersa było powstanie Republiki Pińczowskiej.

do poniżej (2014-07-28 14:51:57)

Ty chyba Paweł chory jesteś. Co miał wójt i mieszkańcy Wiślicy w 1944 roku wspólnego z
bzdurnym faktem o jakim piszesz. Żydzi w tym czasie już dawno byli w obozach, większość z nich nie żyła. Sprawdź sobie kiedy były likwidacje gett? Groźba represji była realna po zamachu na Petersa.Ciekawe ile jeszcze takich bzdur funkcjonuje?

PAWEŁ (2014-07-28 13:48:46)

ŚWIETNIE ŻE INSCENIZACJA ZREALIZOWANA.
Bezpośrednią przyczyną nakazu zamachu była groźba represji na wójcie Wiślicy Feliksie Białkiewiczu i mieszkańcach Wiślicy za uwolnienie kilkuset żydów którzy mieli być poddani rozstrzelaniu a uniknęli tego dzięki wójtowi który "opił" oprawców i uwolnił ludność.
Źródło informacji to komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiślicy

nowy (2014-07-27 23:48:38)

Super wydarzenie, wiem że wiele ludzi którzy krytykują zapewne nawet nie ruszyli szanownej du*y i nie widzieli na własne oczy tego, ale z góry krytykować to jest sporo chętnych. A pomyślcie co wy siedząc przed komputerem zrobiliście oprócz pójścia do kuchni jeść, do kibla i później na komputer.
Co by się w Busku nie zrobiło to źle, dzieje się coś, źle Nic się nie dzieje też źle. Budują, źle. Nic nie remontują źle. To do was szanowni KRYTYCY, zróbcie coś pożytecznego dla buska. CI ludzie się poświęcają w upał stoją poubierani, a wy co?! Siedzicie przed komputerem przy klimatyzacji?! To jest chore co wy piszecie.

czas dorosnąć (2014-07-27 23:07:29)

Akacja tego typu w 1944 nie miała już sensu, chyba, że chodziło o zrobienie czegokolwiek najlepiej czegoś łatwego, a jednocześnie widowiskowego, bez liczenia się z potencjalną groźba i konsekwencja wobec mieszkańców (cywilów).
Popis przed czerwonoarmiejcami, czy przed przyjaciółmi z GL czy AL?

Kwiaty pod tablicą informująca o "zamachu"? To niesamowicie przemyślany pomysł, pomijając pomysł składać kwiaty zamachowcom (sic! - może jeszcze Osamie ibn Ladinowi w nowym Yorku?), to wyglądałoby jakby były składane ofierze owego "Busko-szekspirowskiego" aktu.
A kwiaty składać można co najwyżej tylko ofiara terroru okupanta.

Co do ryzyka i tego typu wywodów, to tylko skomentować można to jako - banialuki. Działać to trzeba z głową, a nie tym co ma się niżej. Wystarczy zobaczyć jak gdzie wyglądała "okupacja" i jak kto z niej wyszedł i będzie miało się odpowiedz jak należało postępować. Bo liczą się efekty a nie "chęci", zabawy ludzi co mieli problemy z myśleniem i doprowadzili do ruiny własny naród nawet jeśli mieli teoretyczne dobre chęci.

edek (2014-07-27 22:39:36)

Do xyz do szkoly matole

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.




Wróć do góry