swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 marca 2024, Do końca roku 278 dni Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Wiadomosci

Test bojowy w Grotnikach (foto)

Dodane: Agnieszka Data: 2014-04-18 10:53:07 (czytane: 6932)  Wersja do druku

Strażacy z Komendy Powiatowej w Busku-Zdroju i Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Korczynie przeprowadzili praktyczny test "na wodzie" rękawów przeciwpowodziowych i tam zatrzymujących zanieczyszczenia - niezwykle praktycznych dla służb ratowniczych zabezpieczeń technicznych na wypadek powodzi czy innych zdarzeń.

Rękawy wodne wyprodukowane z materiałów syntetycznych o dużej wytrzymałości napełniane są wodą a ustawione na sobie dają możliwość obciążenia a przy tym podwyższenia obwałowania rzek i zabezpieczenia przed wylewką na wysokość 40 centymetrów nad koronę wału.

Mogą być wykorzystywane w każdej sytuacji, gdzie jest potrzeba zatrzymania wody – tu między innymi okalając nimi posesje, budynki itp. Są lekkie a po złożeniu zajmują mało miejsca, łatwe w użyciu, szybko się je rozkłada a poza tym można je łączyć w wielokilometrowy łańcuch. Napełnione wodą poprzez swoją elastyczność nie przepuszczają ani kropli poza swój obrys a przy tym wytrzymują duże naprężenia. Zastępują dotychczas stosowane w akcjach powodziowych setki i tysiące worków z piaskiem kładzione przez ludzi w wycieki i obciążenia korony wałów.

test_psp001.jpg 

test_psp002.jpg 

W Grotnikach testowany też był rękaw kładziony w nurcie rzeki też napełniany wodą mający za zadanie przy postawieniu w poprzek rzeki zatrzymać zanieczyszczenia – tu przykładowo substancje chemiczne, ropopochodne, organiczne i inne groźne dla środowiska.

Te dwa zaprezentowane rozwiązania są efektem doświadczeń z kilku kolejnych wielkich powodzi i akcji ratunkowych prowadzonych przez PSP na wodzie jakie stały się podstawą do rozwinięcia projektów badawczych i stworzenia pomocnego strażakom narzędzia pozwalającego na bardzo szybką reakcję w sytuacjach zagrożenia.

Mogliśmy już zapoznać się i testować prototyp amfibii przygotowywanej dla jednostek PSP, teraz testujemy rękawy wodne - powiedział w trakcie ćwiczeń Komendant Powiatowy PSP w Busku-Zdroju bryg. Kazimierz Ścibiło.

/Robert Gwóźdź/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

jadzia (2014-04-19 11:54:34)

PRZYSTOJNE CHŁOPAKI !!!

lol (2014-04-18 18:20:02)

ja bym pomyslał aby zadbac o koryta rzek i wały a nie inwestowac w sprzet który w przypadku podsiąków pod koroną wału przyda się do tego aby na tym posiedzieć / a podsiąki to najczęstsze przypadki z którymi walczą strażacy/ . woda moze sie przelać przez koronę ale wcześniej to wał się podda i zostanie rozerwany. Najjlepszy sposób to wzmocnić miejsca narażone i najsłabsze przed przeciekaniem, wybudować zbiorniki retencyjne a tak to wiecznie koszty bedą duże a prace wykonywane z worków czy zapór tylko dorażne. Moze ktoś przeanalizuje koszty powodzi od 1997 roku do teraz zobaczy jakie to koszty i ze te poniesione koszty nic na dzień dzisiejszy nie wniosły jesli chodzi o bezpieczeństwo. Szkoda ze nikt tego nie moze przeanalizować i wyciągną wnioski. ten sprzet nie jest zły ale nie jest dobry na na najczesciej występujące przesiąki. Jesli kazdy z powiatów zabezpieczy miejsca najbardziej narażone i osłabione to bedzie najlepszy sposób. Koszty rozłoża sie na lata bo ponoszenia kosztów z powodzią nie bedzie.

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry