swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 kwietnia 2024, Do końca roku 250 dni Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Niedziela Palmowa początkiem Wielkiego Tygodnia

Dodane: Kasia Data: 2023-04-01 13:39:15 (czytane: 52131)  Wersja do druku

2 kwietnia wypada w tym roku Niedziela Palmowa, która jest wstępem do Wielkiego Tygodnia. Tego dnia podczas mszy ksiądz święci przyniesione do kościoła palmy - symbole odradzającego się życia.

Niedziela Palmowa, zwana również Kwietną lub Wierzbną, od lat wprowadzała wiernych w atmosferę wydarzeń bezpośrednio poprzedzających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.  W Kościele katolickim wierzba jest uważana za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. To z jej gałęzi tradycyjnie przygotowywano palmy wielkanocne. Gałęzie wierzby, a także malin czy porzeczek, ścinano już w Środę Popielcową i wstawiano do naczynia z wodą, by zazieleniły się na Niedzielę Palmową. Przyozdabiano je dodatkowo bukszpanem, barwinkiem, borówką, cisem lub widłakiem.

 palmy005.jpg
/zdj.archiwum/

Najczęściej kupujemy gotowe palmy, choć na wsiach do tej pory  przygotowuje się je własnoręcznie. W niektórych kościołach w Polsce święcone są palmy kilkumetrowe. Zwyczaj święcenia zielonych gałązek wprowadzono do liturgii kościelnej w XI wieku, na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy w niedzielę poprzedzającą Jego śmierć na krzyżu.

Palma wielkanocna miała chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem tego i tamtego świata. Od dawna istniał zwyczaj połykania bazi, który miał zapobiegać bólom głowy i gardła.

Sproszkowane bazie dodawano do leczniczych naparów, uzdrawiających ludzi i zwierzęta. Bazie oberwane z poświęconej palmy mieszano z ziarnem siewnym, które podkładano pod pierwszą zaoraną skibę. Jeszcze dzisiaj można zauważyć krzyżyki z palmowych gałązek wetknięte w pola, by broniły zasiewów przed burzami i gradobiciem. Po powrocie z nabożeństwa chłostano się poświęconą palmą, wołając przy tym:

Nie ja biję – palma bije.

Wierzba bije, nie zabije.
Za tydzień Wielki Dzień.
Za sześć noc Wielkanoc.

Źródło: Encyklopedia tradycji polskich, Renata Hryń Kuśmierek, Zuzanna Śliwa, ISBN 83 7212 329 2

/red/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-04-26, godz:

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.



Wróć do góry