swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018, Do końca roku 252 dni Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Wiadomosci

Śladami Żydów z Buska-Zdroju.

Dodane: AT Data: 2012-06-04 10:55:55 (czytane: 7302)  Wersja do druku

We wtorek 5 czerwca br. o godz. 9.00 drugoklasiści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju poprowadzą dla swoich rówieśników wycieczkę po miejscach związanych z żydowską przeszłością swojego miasta w ramach Szkoły Dialogu - programu fundacji Forum Dialogu Między Narodami.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach czterech warsztatów młodzież pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu odkrywa historię ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W trakcie warsztatów edukacyjnych uczniowie z Buska-Zdroju poznali podstawowe zagadnienia dotyczące kultury i tradycji żydowskiej i spotkali się Tomaszem Biernackim z Chmielnickiego Stowarzyszenia Kulturalnego, które jest organizatorem Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku. Poprowadzili też dla trenerów Forum Dialogu spacer śladami lokalnej społeczności żydowskiej, przygotowaną przez siebie trasą. W najbliższą sobotę młodzież poprowadzi wycieczkę po raz drugi, tym razem dla innych uczniów z Buska. W czasie spaceru licealiści będą mieli okazję do podzielenia się nowo zdobytą wiedzą na temat żydowskich zakątków miasta, które przed wojną tętniły życiem.

Gmina żydowska w Busku-Zdroju powstała w latach 80-tych XIX wieku. Społeczność ta odgrywała znaczącą rolę w życiu gospodarczym miasteczka. Żydzi z Buska trudnili się głównie handlem i usługami. W 1888 r. przystąpiono do budowy drewnianej synagogi, którą w 1929 r. zastąpiono murowanym budynkiem. W obiekcie znajdowało się mieszkanie rabina oraz kancelaria zarządu gminy. Gmina żydowska posiadała także cmentarz, kostnicę i dom stróża. W 1921 r. mieszkało tu 1464 Żydów stanowiąc 37,1% populacji miasta. W czasie II wojny światowej Żydów z Buska wywieziono do Jędrzejowa, a potem do obozu śmierci w Treblince, część ludności żydowskiej zginęła z rąk nazistów na terenie cmentarza żydowskiego w Busku. Dziś po Żydach z Buska-Zdroju pozostał budynek synagogi - obecnie własność prywatna (w środku mieszczą się sklepy) oraz tereny dawnego kirkutu przy obecnej ul. Widuchowskiej.

Sprawozdanie z przygotowanej przez uczniów wycieczki, weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.
W roku 2012 zajęcia w ramach Szkoły Dialogu przeprowadzone zostaną łącznie w 50 polskich szkołach. Projekt w Busku-Zdroju współfinansowany jest z grantu Conference on Jewish Material Claims Against Germany.

Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.

Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (14)
     

zet (2016-10-08 09:39:35)

Estero nie wydziwiaj. Skąd ta pewność, że miasto byłoby ładniejsze gdyby byli Żydzi. Busko jest coraz ładniejsze bez Żydów. Nic nie wiesz jak mieszkali buscy Żydzi. Na ogół był smród, brud i ubóstwo, jak wszędzie zresztą. Sklepów Ci Estero mało? Chciałabyś więcej?

kiwi (2016-10-08 09:28:35)

do komentatorów: Opinie są różne, ale wniosek jeden. Wielu jest podpowiadaczy co zrobić, ale mało tych co coś robią. Żydzi w Busku mieszkali nie kilkaset lat tylko kilkadziesiąt (80). Żydzi w części byli pracodawcami, ale tylko w części. Ludzie, którzy widzieli buskich Żydów mają 80-90 lat. Ilu ich jest?

(2016-01-19 21:56:11)

Cierpliwości!

-Estera (2012-06-06 18:05:58)

szkoda, że już Ich nie ma, gdyby byli to pewnie to miasto by porządniej wyglądało, byłby lepszy handel, usługi, itd.

-... (2012-06-06 12:26:56)

,,Nie bój się, nie zabraknie. To krajowa czysta.
Ja, widzisz, przed wojną byłem komunista,
Bo ja chciałem być kimś, bo ja byłem Żyd,
A jak Żyd nie był kimś, to ten Żyd był nikt.
Może stąd dla świata tyle z nas pożytku,
Że bankierom i skrzypkom nie mówią - ty żydku!,,

-Rodowity (2012-06-06 09:40:16)

Do z 17:05:29.Mijasz się z prawdą w każdym swym wątku.Nie kilkaset lat tylko ok.sto.To nie oni /jak ich nazywasz /dawali zarobić okolicznej biedocie,ale ta okoliczna "biedota"dawała zarobić Żydom kupując u nich towary i korzystając z ich usług.Jak wiesz Żydzi zajmowali się głównie handlem,a żeby u nich kupować trzeba było mieć kasę.Czy moi przodkowie mając w Busku 16 mórg to była ta biedota?A co do przodków to Icek,Hans czy Iwan.Który Twój?Dokonaj właściwego wyboru.I na przyszłość nie pisz głupot.

-do: zen (2012-06-04 13:27:24) (2012-06-05 17:21:14)

'Mogłoby Busko w jakiś sposób upamiętnić społeczność żydowską, która tworzyła to miasto.'
Małe sprostowanie - społeczność żydowska nie tworzyła, lecz współtworzyła je i to od II połowy XIX w. gdyż wcześniej miasto było własnością norbertanek i Żydzi się w nim nie osiedlali.
Sprawa upamiętnienia buskiej diaspory żydowskiej, bodaj za sprawą mgr. Grabskiej, stawała w ostatnich kilku latach na obradach Rady Miejskiej chyba dwukrotnie. Skończyło się tylko na jej wnioskach, bowiem jak tłumaczył sprawę przedstawiciel UMiG, obszar kirkutu należy do gminy żydowskiej, a miasto nie ma możliwości finansowania prac na nie swoim terenie.
Co do synagogi przy Partyzantów - działka i budynek synagogi - z tego co mi wiadomo - po odzyskaniu prawa własności gmina żydowska po prostu sprzedała obecnym właścicielom, którzy użytkują go w sposób zgodny z ich wolą.
Czemu Gmina Żydowska nie odrestaurowała obiektu (a był w całkiem dobrym stanienie), nie zrobiła w nim muzeum - ją pytać należy.
Czemu pieniędzy ze sprzedaży buźnicy Gmina nie użyła do doprowadzenia do ładu i porządku swojej niedużej buskiej nekropolii i grobów przodków - też jest jej tajemnicą.
'Trochę to wstyd...' - owszem, ale do kogo należy kierować tę puentę?

-* (2012-06-05 17:05:29)

Zydzi zamieszkiwali tu kilkaset lat. Dzięki swej obrotności oraz warunkom im stworzonym dawali zarobić okolicznej biedocie obecnie ich potomkowie określają się jako rodowici Busczanie
Te kilkaset lat sąsiedztwo spowodowało ,że wielu z miejscowych ma wśród swych przodków Zydów. Choć sami o tym nie wiedza.

-ja (2012-06-05 13:45:11)

pieknie admin, widac musi byc zgloszenie na policji zeby ktos sie tymi komentarzami zainteresowal, a bedzie zainteresowanie, oj bedzie

-v (2012-06-05 08:48:18)

Kogo obchodzą Żydzi?

- (2012-06-05 07:20:27)

Ja do Żydów nic nie mam, ale jestem przeciw wydawaniu kasy na jakieś tam upamiętniania i zbliżania. Bo ktoś za taki projekt skasował grubo jak znam życie, a tu przyjadą garniturki popierniczą trochę, wypiją kawkę, poklepią się po ramionach, przy okazji zrobią jakiś biznes i się rozjadą. Prasa zrobi zdjęcia a za to wszystko zapłaci podatnik

- (2012-06-04 18:31:56)

Spotkać się z przedstawicielami starych żydowskich rodzin z Buska

-olo (2012-06-04 16:40:03)

Słowa uznania dla tej inicjatywy. Warto byłoby temat dokładniej rozpoznać. Jeszcze zyja ludzie pamiętający tamtych mieszkańców Buska, ich zwyczaje i obyczje, relacje z innymi busczanami itpPewnie poniewierają się w buskich domach stare fotografie obrazujące te klimaty. Jeśli się o to nie zadba, nie utrwali wiedza o buskich zydach będzie mizerna jak w tekście informacji. Zastanawia mnie dlaczego nikomu się nie chce podjąc tematu, zebrania nagrań, zebrania pamiątek? Od czego to towarzystwo miłośników? A może buska biblioteka ogłosi konkurs na wspomnienia na zbór starych fotografii? Magistrat tym się nie zajmie bo nie. BSCK tak się ma do utrwalania ślaów przeszłości jak bat do pewnej części ciała. Więc kto? Szkoła?

-zen (2012-06-04 13:27:24)

Mogłoby Busko w jakiś sposób upamiętnić społeczność żydowską, która tworzyła to miasto. W synagodze sprzedaje się dziś pralki. A na cmentarzu żydowskim (gdzie w czasie okupacji rozstrzeliwano również członków polskiego ruchu oporu) przy ul. Widuchowskiej rosną tylko krzaki. Trochę to wstyd...

Nasz patronat

Data: 2018-03-25, godz:

Kalendarz imprez O/ PTTK Busko-Zdrój

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez Oddziału PTTK w Busku-Zdroju do końca III kwartału 2018.Wróć do góry