swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 16 grudnia 2019, Do końca roku 15 dni Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Wystawa malarstwa - Miasto Jacka Rykały

Dnia: 04 10 2019, godz.

Miejsce: Busko-Zdrój

 wystawa_miasto_rykala_busko.jpg

Wernisaż odbędzie się 4 października 2019r o godz. 20:00.

"...W malarstwie tego artysty, który wykłada teraz na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, i który ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, brak śpiewu. Jego smutną lirykę cechuje powolny i poważny rytm pieśni żałobnych, przerywanych jedynie niekiedy oderwanymi i gwałtownymi eksplozjami koloru, które stanowią jakby krzyk nadziei.
Prace intensywne, melancholijne, często dzielone na liryczne obrazki, jakby poliptyk, które czasem zmieniają się w rzeźby. Niejednokrotnie malarstwo ustępuje miejsca baterii: szkło połupane drewno, które przypomina niektóre dzieła Alberto Burii, stare haczyki, które chroniły skromny dobytek domów robotniczych i inne starocie z przeszłości, znalezione na targach ze starzyzną. Twórczość Rykały przez symbole opowiada o losach narodu. Artysta dokonuje tego poprzez przedstawianie starych bram, zrujnowanych schodów, uważnie śledząc smutną poezję kopek trawy, wyrastających ze spękań bruku. Poruszający i niezwykle ekspresyjny jest wielki stół, przykryty spłowiałą materią zamiast obrusem. Nie ma przy nim biesiadników, lecz jedenaście prac całkowicie pozbawionych elementów dekoracyjnych. Podstawa każdej z nich jest stara fotografia, później preparowana, jak na przykład grupa dzieci w drewnianej ramce przyszytej dziesiątkami metalowych gwoździ. Na środku stołu samotnie stoi porcelanowe naczynie, pełne cukru, symbolu „luksusu” w czasach biedy i wyrzeczeń..."

Edoardo Sassi
„Corriere della Sera”, marzec 2000

Wystawę będzie można oglądać do 4 listopada 2019r.

Zapraszamy!
 


Odslon: 2332

Powrót do spisu


Dodaj nową imprezę
Jeśli wiesz o imprezie/wydarzeniu którego tu nie ma - dodaj je do naszej bazy!

Nasz patronat

Data: 2019-12-31, godz: 20.00

Sylwester 2019/2020 w Cafe Bryza

Marzysz o szampańskim Sylwestrze, jednak nie masz pomysłu gdzie go spędzić? Serdecznie zapraszamy do spędzenia Nocy Sylwestrowej w Cafe Bryza w Busku-Zdroju!

Wróć do góry