Warning: fopen(osoby.txt) [function.fopen]: failed to open stream: Permission denied in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 84

Warning: flock() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 84

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 88

Warning: flock() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 92

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 92

swietokrzyskie.info

Czwartek, 18 kwietnia 2024, Do końca roku 257 dni Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Muzeum na kółkach w Pińczowie

Dnia: 28 06 2015, godz. 12.00

Miejsce: Pińczów

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Pińczowie zaprasza do obejrzenia projektu "Muzeum na kółkach". Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. 

Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 29.06-1.07 Muzeum będzie gościć w Pińczowie. Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

program_muzeum_na_kolkach1.jpg

Pińczów to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Właściciele miasta zapewnili społeczności żydowskiej w Pińczowie tolerancję i swobodę gospodarczą. Murowana synagoga pińczowska, zbudowana w latach 1594–1609, która przetrwała do czasów współczesnych, została wzniesiona z kamienia i cegły na planie prostokąta. Spis z 1921 r. wykazał w Pińczowie 7749 osób, w tym 3418 Polaków i 4324 Żydów. Większość z nich mieszkało w ciasnych, parterowych budynkach. Niemcy zajęli Pińczów 5 września 1939 roku. Urządzono getto, w którym zgromadzono około 3 tys. Żydów. Kilkadziesiąt osób rozstrzelano w serii egzekucji. Żydzi pracowali przymusowo przy krojeniu torfu, otrzymując w zamian przydział mąki. W październiku 1942 r. rozpoczęły się wywózki do obozu zagłady w Treblince. Żydzi szli pieszo do Jędrzejowa, gdzie ładowano ich do wagonów. Wielu próbowało się ukryć w okolicznych wsiach, ale ich większość z nich wyłapywano – w ten sposób 71 osób miano rozstrzelać w Lesie Boguckim.

Więcej o historii żydowskiej Pińczowa: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/pinczow/

W Pińczowie będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na parkingu przed budynkiem Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:
- Spacer po żydowskim Pińczowie
- Humor żydowski w wykonaniu amatorskiego teatru – Teatr Ciut Frapujący
- Lekcja muzealna o żydowskim Pińczowie - prezentacja multimedialna połączona z wykładem
- Warsztaty kaligrafii hebrajskiej dla młodzieży z pińczowskich szkół i wszystkich zainteresowanych

program_muzeum_na_kolkach.jpg

Uważam, że to bardzo dobry pomysł, aby przy współudziale i wsparciu „Muzeum na kółkach” przybliżyć lokalnej społeczności historię i kulturę Żydów, w szczególności tych pińczowskich.– mówi Renata Urban(historyk Judaista), koordynatorka lokalna „Muzeum na kółkach” w Pińczowie.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie: http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”: https://www.facebook.com/muzeumnakolkach.

Zapraszamy!

Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Źródło: pinczow.travel


Odslon: 1005

Powrót do spisu


Dodaj nową imprezę
Jeśli wiesz o imprezie/wydarzeniu którego tu nie ma - dodaj je do naszej bazy!

Nasz patronat

Data: 2024-04-20, godz: 19:00

Impreza z DJ-em w stylu LATINO

Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness w sobotę, 20.04.2024 roku specjalnie dla Państwa organizuje imprezę w stylu LATINO. Gwarantujemy świetną muzykę przy kubańskich rytmach, wyśmienite menu oraz niesamowite wspomnienia. Nie może Was zabraknąć!!!

Wróć do góry