Warning: fopen(osoby.txt) [function.fopen]: failed to open stream: Permission denied in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 84

Warning: flock() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 84

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 88

Warning: flock() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 92

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/realnetpl/domains/swietokrzyskie.info/public_html/site_header.inc.php on line 92

swietokrzyskie.info


Piątek, 19 kwietnia 2024, Do końca roku 256 dni Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Dzień dawcy szpiku w Busku-Zdroju

Dnia: 26 04 2015, godz.

Miejsce:

W dniu 26 kwietnia 2015r. w godzinach od 10.00 do 16.00 w budynku Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbędzie się Akcja pod nazwą "DZIEŃ DAWCY SZPIKU W BUSKU-ZDROJU".

Akcja organizowana jest przez Fundację DKMS mającą swoją siedzibę w Warszawie, a inicjatorem akcji na terenie Buska-Zdroju jest Marzena Szlosek wraz z głównym sponsorem LEGIS RATIOS Kancelarią Prawno Odszkodowawczą w Busku- Zdroju. Do Akcji dołączyli także wolontariusze z terenu Buska- Zdroju, którzy będą w tym dniu bezpłatnie uczestniczyć w akcji rejestracyjnej.

Podczas naszej akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w naszej bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Podczas Akcji będzie także przeprowadzona zbiórka pieniędzy, które pozwolą na sfinansowanie badania dawców, którzy dokonają tego dnia rejestracji. Zarejestrowanie jednego, potencjalnego dawcy, w tym badanie cech zgodności tkankowej, kosztuje 250 zł i pokrywane jest ze środków własnych Fundacji.

 

dawcy_szpiku_busko001.jpg 


Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każdy potencjalny dawca może jednocześnie, choć częściowo pokryć koszty badania. Dlatego tak ważne jest wsparcie finansowe ze strony tych, którzy choćby ze względów zdrowotnych nie mogą zostać potencjalnym dawcą, ale mogą sfinansować ich badania. Oczywiście wsparcie finansowe nie jest warunkiem dokonania rejestracji i zostania dawcą, może jednak nam pomóc w przebadaniu jeszcze większej ilości osób.

Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit i rozpoczęła swoją działalność 25 lutego 2009 i do dnia dzisiejszego udało się zarejestrować i przebadać ponad 663 000(luty 2015) potencjalnych dawców. Polska jest na 3 miejscu w Europie i na 7 na świecie pod względem liczby zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku. Wszystkich dawców w Polsce jest 740 tysięcy, z czego ponad 670 tysięcy w bazie Fundacji DKMS!

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla Pacjenta jest bardzo trudne i wynosi 1: 20000 do 1: kilku milionów. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi. Pomagając nic nie tracisz, bowiem komórki macierzyste oddane genetycznemu bliźniakowi regenerują się w organizmie w ciągu 2-3 tygodni. Można je oddać nawet kilkukrotnie, bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu.

Istnieją dwie metody pobrania – stosowana w około 80% pobrań zarówno w Polsce, jak i na świecie to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta. Zanim dojdzie jednak do pobrania, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy. W momencie ostatecznego potwierdzenia, że może dojść do przeszczepienia zarówno dawca, jak i pacjent przygotowywani są do przeszczepienia. Na pięć dni przed przeszczepieniem pacjent dostaje chemioterapię, która ma spowodować obniżenie jego odporności do zera, po to, aby jego organizm przyjął komórki obce. Jeśli na tym etapie dawca by się wycofał lub z jakiegokolwiek powodu nie mogłoby dojść do pobrania, a w efekcie do przeszczepienia, życie pacjenta byłoby zagrożone. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej, na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi 3 separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu.Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

Ważne również, żeby informować DKMS o wszelkich zmianach adresowych (chodzi tutaj o jak najszybszy kontakt), czy ewentualnych zdrowotnych, a w przypadku kobiet o ciąży i ewentualnym terminie porodu. Kobiety w ciąży mogą dokonać rejestracji, jednak kobiety spodziewające się dziecka są blokowane w bazie Fundacji na okres ciąży oraz na 6 miesięcy po porodzie.
Bycie potencjalnym dawcą szpiku to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy okaże się, że właśnie Ty jesteś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś nadzieję na nowe ŻYCIE.

Jeśli wtedy zrezygnujesz, odbierasz komuś tę nadzieję. Zastanów się, zanim podejmiesz decyzję o rejestracji!

BĄDŹ W TYM DNIU RAZEM Z NAMI!
PODZIEL SIĘ SERCEM, PODZIEL SIĘ ŻYCIEM!

 

dawcy_szpilu_logo001.jpg 


                 
                 


Odslon: 12518

Powrót do spisu


Dodaj nową imprezę
Jeśli wiesz o imprezie/wydarzeniu którego tu nie ma - dodaj je do naszej bazy!

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.

Wróć do góry